Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 30. nov. 2007 KL. 14.59

Nazijæger leder efter 'Doktor død' i Chile

'Doktor Død' var navnet på en frygtet nazilæge i en østrigsk kz-lejr. Simon Wiesenthal Centerets ledende nazijæger mener, at han lever og bor i Chile.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Aribert Heim er fyldt 93. Hvis han er i live.

Findes han, kan dusøren være på op til 2,2 millioner kroner.

Under Anden Verdenskrig arbejdede Heim i en af de nazistiske kz-lejre, hvor hans mord på hundredvis af fanger i Mauthausen-lejren i Østrig gav ham tilnavnet 'Doktor Død'.

Eksperimenterede med fanger
Den lægeuddannede Heim udførte medicinske eksperimenter på mange fanger. Overlevende Holocaust-ofre har berettet, at Heim udførte amputationer og operationer uden brug af bedøvelse for at se, hvor meget ofrene kunne holde til.

Efter krigens afslutning skjulte han sin identitet og var i stand til at etablere en lægepraksis i Baden-Baden. I 1962 blev han afsløret, og der blev forberedt et anklageskrift.

Heim flygtede ud af Tyskland, inden en retssag kunne påbegyndes. I årenes løb skal han være blevet observeret i flere lande, bl.a. Uruguay og Chile, men også i Spanien.

Det er Efraim Zuroff fra Simon Wiesenthal Centeret, der har indledt en jagt på Aribert Heim som en del af den såkaldte Operation Sidste Chance, der blev sat i værk i denne uge.

Tæt på en fangst
Zuroff er i Argentina, hvorfra han udtaler til BBC: »Det ville være uovervejet at komme på utidige forudsigelser, men jeg er overbevist om, at vi er tættere end nogensinde tidligere på at fange Heim«.

Slægtninge til den østrigsk-fødte Heim siger, at 'Doktor Død' selv afgik ved døden engang i 1990'erne.

Men for to år siden opdagede privatdetektiver en bakkonto i Heims navn. Der stod angiveligt en million dollar på kontoen. Den kendsgerning, at Heims slægtninge ikke krævede at få overført pengene, har overbevist Zuroff om, at Heim stadig er i live.

Zuroff mener, at Heims datter er bosat i Chile. Så er der gode muligheder for, at faderen også er der.

En liste på 488
Ifølge Zuroff har det politiske opbrud i Sydamerika - med nye centrum-venstre regeringer ved magten i stedet for højrenationalistiske regimer - gjort det betydeligt nemmere for efterforskere og 'nazijægere' at finde frem til krigsforbrydere fra Anden Verdenskrig.

I Europa derimod er det tilsyneladende blevet langt vanskeligere at opspore de sidste overlevende naziforbrydere, siger Zuroff.

Simon Wiesenthal Centerets seneste kampagne begyndte i 2002, og organisationen har været omkring Lithauen, Letland, Estland, Østrig, Hviderusland, Ungarn og Ukraine. Centeret har en liste over 488 eksnazister i 20 lande, som er udgangspunkt for kampagnen.

Af de 488 er de 99 overdraget til anklagemyndighederne med anmodning om tiltalerejsning.

94-årig gemmer sig i Østrig
En aktuel sag i Europa handler om den 94-årige Milivoki Asner. Som politichef i datidens Kroatien skal han have været ansvarlig for drabene på hundredvis af uskyldige civile.

Simon Wiesensthal Centeret afslørede hans eksistens i 2004. Asner flygtede til Klagenfurt i Østrig, hvor han nu lever, men en sag mod ham er endnu ikke rejst.

Zuroff er ofte blevet spurgt, om det giver mening at rejse sag mod personer, der er i 90'erne. Til BBC siger han:

»Skylden bliver ikke mindre af, at det er gået mange år. Mordere bliver ikke mildere mennesker, blot fordi de når en bestemt alder«.

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 07.34 opdateret KL. 07.35

Dansk-somaliere afhøres af PET efter terroranholdelser

Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.

Dine penge
29. maj. KL. 07.50
Pirateri. Mange mærkevarer er udsat for massiv kopiering. Kvaliteten på kopierne er mange gange så god at det næsten er umuligt at afgøre hvilken der er originalen selv for et trænet øje. Her er det to Canada Goose jakker. Den sorte er originalen. Kopien er beslaglagt i Københavns Lufthavn. - Foto: JONAS PRYNER ANDERSEN

Skat snupper flere private med kopivarer

En lovændring er nødvendig, hvis man vil problemet til livs, mener eksperter.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer