Annonce
Internationalt 25. jun. 2010 KL. 21.22

Fodboldfeber rammer G8-topmøde

Verdens førende industrilande mødes om finanskrisen - VM i fodbold.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Fodboldfeberen har bredt sig til weekendens G8-topmøde i Canada, hvor alvorlige ting som den globale finanskrise og økonomiske afmatning står øverst på dagsordenen.

De europæiske statsledere i G8, som tæller verdens førende industrilande, får dog formentlig svært at holde sig væk fra fjernsynsskærmen, når England og Tyskland søndag spiller en "alt-eller-intet"-fodboldkamp ved VM i Sydafrika.

De to landes ledere håber derfor at kunne tage en pause fra de højspændte politiske forhandlinger for at se kampen.

»Der er en idé om, at vi skal forsøge at se den sammen«, siger den nye britiske premierminister, David Cameron, med henvisning til Tysklands kansler, Angela Merkel.

Stadig diskuteret mål
De to lande har været VM-rivaler, siden England slog Tyskland i finalen i 1966, hvor englænderne scorede et af de mest kontroversielle mål nogensinde i overtiden og dermed vandt kampen 3-2.

Flere årtier senere bliver det stadig diskuteret kraftigt, om bolden var over målstregen.

For nylig har Tyskland dog vundet over England ved både VM og EM, hvilket har efterladt dybe ridser i den engelske nationalfølelse.

Berlusconi støtter England
Også andre europæiske ledere har svært ved at lade fodbold være fodbold på weekendens vigtige møde i Canada.

Ifølge Cameron har Italiens premierminister, Silvio Berlusconi, således lovet, at han støtter England, fordi det engelske landshold har en italiensk træner.

Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, ventes derimod at støtte Tyskland, som er en traditionel fransk allieret i Europa.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 14.50

Pige skrev brev til far om sexmisbrug

Anklager har fremlagt brev fra 15-årig pige i sag om overgreb i Rebild.

Danmark
13. feb. KL. 14.30

11-årig dreng dræbt af tog på Tølløse station

11-årig dreng, der ved middagstid blev ramt af tog ved Tølløse, er død.

Internationalt
13. feb. KL. 13.55

Kampklædt politistyrke pågriber mand i Amsterdam Lufthavn

Manden havde ifølge flere medier gemt sig efter at have sendt bombetrussel.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:47

13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe