Annonce
Annonce
Internationalt 9. okt. 2009 KL. 11.51

Christiansborg jubler over fredspris

Politikere fra flere partier glæder sig over Nobel Fredspris til Barack Obama.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Nobelprisen

Nobelprisen blev indstiftet i den svenske industrifyrste Alfred Nobels (1833-1896) testamente og første gang uddelt i 1901.

Nobelprisen offentliggøres hvert år i oktober. Selve højtideligheden finder sted hvert år den 10. december i Stockholm på stifteren Alfred Nobels dødsdag.

Fredsprisen uddeles dog i Oslo.

Prisen anses for verdens fineste civile hædersbevisning, og med den følger 10 millioner svenske kroner, et diplom og en guldmedalje.

Nobelprisen uddeles i kategorierne medicin, fysik, kemi, litteratur, fred og økonomi.

Det er måske en overraskelse, at USAs præsident Barack Obama får Nobels Fredspris, men det er en behagelig en af slagsen for de fleste danske politikere.

Udenrigsminister Per Stig Møller (K) ser prisen som en anerkendelse af Obamas »bløde« udenrigspolitik.

LÆS OGSÅ Barack Obama vinder Nobels Fredspris

»Det er en meget flot tillidserklæring, der er givet ham på baggrund af hans nye åbning af amerikansk udenrigspolitik og diplomati, som Nobelkomitéen giver sit blå stempel«, siger Per Stig Møller fra Lurek-dæmningen i Tadsjikistan, hvor han de sidste dage har rejst rundt.

Det virkede ikke med Verdenskrig
Adspurgt om det ikke er usædvanligt at give prisen blot for initiativer, nævner Per Stig, at man i trediverne ligeledes gav prisen for de gode intentioner om at forhindre Anden Verdenskrig.

»Det lykkedes som bekendt ikke at forhindre Anden Verdenskrig, men prisen blev givet for fredsviljen, og det er det, der også er sket her«, siger han.

Hos Socialdemokraterne er den tidligere socialdemokratiske udenrigsminister Mogens Lykketoft lykkelig over, at præsident Barack Obama er blevet tildelt Nobels fredspris.

»Obama har sat en helt ny dagsorden om krig og fred og oprustning og nedrustning. Og prisen kan jo bruges til at understrege den dagsorden, han har sat«, siger Mogens Lykketoft.

Lykketoft kan se to hovedgrunde til, at Obama skulle have prisen. Dels Obamas tale i Prag om nødvendigheden af at afskaffe atomvåben, og dermed også det initiativ, han tog i FN i forrige uge, hvor han fik sat atomnedrustning på dagsordenen.

Den er anden grund er hans skrotning af det globale missilskjold.

DIN MENINGHar Obama fortjent fredsprisen?

Niels Helveg Petersen (R) er overrasket over, at Barack Obama fik Nobels fredspris, men der er mange gode grunde til, at det blev ham, mener Helveg Petersen.

»Jeg havde slet ikke forestillet mig, at en helt ny præsident kunne få den, så det er et overraskende valg. Sådan sagde den tidligere radikale udenrigsminister Niels Helveg Petersen«, da Ritzau fortalte ham, at USA's præsident Barack Obama har fået Nobels fredspris 2009.

»Men jeg forstår godt de ræsonnementer, der ligger bag. Barack Obama indtager mange nye holdninger og arbejder for forsoning i en række sammenhænge. Han er i færd med at forbedre USA's forhold til Rusland og arbejder for at opnå aftaler, der kan reducere lagrene af kernevåben betydeligt. Også Obamas beslutning om at indstille opbygningen af missilskjoldet i Europa kan have været en væsentlig begrundelsen. Derudover har han gennemført en nyorientering i forhold til Kina, og han har forbedret USA's forhold til Latinamerika«, siger Niels Helveg Petersen.

FAKTAAlt om Nobels Fredspris (eksternt link)

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
12. feb. KL. 12.54

Stort strømnedbrud rammer København

Store dele af Indre by og Vesterbro er uden strøm.

Musik
12. feb. KL. 11.15
Whitney Houston vil blive hyldet ved aftenens Grammy-uddeling i Staples Center i Los Angeles. - Foto: Matt Sayles/AP

Whitney bliver hyldet ved aftenens Grammy-uddeling

Whitney Houston skulle have optrådt ved gårsdagens Grammy-optakt.

Fodbold
12. feb. KL. 10.34
Slået. Efter 2-3 mod Osasuna skal Messi (t.v.) og Alexis Sanchez ændre fokus og koncentrere sig 100 procent om Champions League. - Foto: ALVARO BARRIENTOS/AP

Guardiola giver op: Real ligner en vinder

Efter lørdagens nederlag ligger FC Barcelona syv point efter topholdet fra Real Madrid.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Videnskab

00:34

10. feb. KL. 12.21 TV Sådan ser nordlys ud oppe fra rummet

Det sker
Tempo. Smagen af sommer møder vintermørket i de grillede kammuslinger med forårsløg, som serveres til tonerne af dunkende trommerytmer i Spisebaren.
10. feb. KL. 16.32

Illums spisebar serverer New Yorker-stemning på speed

ibyen anbefaler

restaurant & cafe