Annonce
Internationalt 7. nov. 2009 KL. 11.52

Anklager: Terrormistænkte var klar til ildkamp mod gardere

Terrormistænkt amerikaner spurgte dansk garder, om hans gevær var ladt.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De to mistænkte fra Chicago var klar over, at et angreb mod Jyllands-Posten i Danmark kunne føre til en ildkamp med danske soldater.

Det hævder den amerikanske anklagemyndighed, der baserer påstanden på oplysninger om, at »danske soldater« - altså Den Kongelige Livgarde - hver dag går forbi avisens tidligere adresse på Kongens Nytorv i København. Og at deres geværer er ladt med skarp ammunition.

Besøgte Danmark to gange
Den ene af de to terrorsigtede mænd, David Headley, besøgte to gange Danmark. I august i år lavede han flere videooptagelser af livgardens kaserne i Gothersgade, og han optog også billeder af garderne, der hver dag marcherer til og fra Amalienborg.

Ethvert angreb på avisen ville uden tvivl blive mødt med en reaktion fra de danske soldater og fra politiet, hævder anklagemyndigheden.

LÆS OGSÅ Amerikansk politi finder bombevideo i dansk terrorsag

Under besøget i Danmark spurgte Headley tilsyneladende en af garderne, om hans gevær var ladt. På spørgsmålet om hvorfor, fik han svaret »man kan aldrig vide...«.

På denne baggrund mener de amerikanske myndigheder, at de to fængslede - Headley og Tahawwur H. - og deres medsammensvorne var klar over, at et angreb på avisen formentlig ville føre til ildkamp med danske soldater.

Hævn over den danske regering
Anklagerne konkluderer, at de mistænkte var involveret i at forberede terror, fordi formålet med et angreb på Jyllands-Posten var at påvirke den danske regering eller at hævne sig på regeringens politik.

Tahawwur H. nægter sig skyldig, og hans forsvarer, Patrick Blegen, finder terrorsigtelsen meget tyndbenet. Han forsøger at overbevise en dommer i Chicago om at løslade sin klient mod kaution. Venner og familie er villige til at stille cirka en million dollar som sikkerhed.

David Coleman Headley har ifølge anklageskriftet tilstået terrorplanerne.

LÆS OGSÅForsvarer i terrorsag: Anklagerne er alvorlige

ritzau

Terrorplaner mod JP

David Coleman Headley: 49 år. Født i Pakistan, men flyttede siden til USA. Er i dag amerikansk statsborger.

Har tidligere boet i New York, men har de seneste år boet i en lejlighed i det pakistansk-indiske kvarter i Chicago sammen med sin kone og sine tre børn.

Ifølge FBI besøgte han to gange i år Danmark for at spionere mod Jyllands-Posten. FBI har oplyst, at han ved sin anholdelse tilstod terrorplanerne mod avisen.

Tahawwur Rana: 48 år. Født i Pakistan, men flyttede som voksen til Canada og er i dag canadisk statsborger. Alligevel bor han med sin familie i et hus i det pakistansk-indiske kvarter i Chicago få gader fra David Headleys lejlighed.

De to har kendt hinanden, siden de som unge gik på en militærskole sammen i Pakistan.

Ejer flere forretninger i Chicago. FBI mener, han delvist har betalt Headleys rejser til Danmark og på forskellig vis bistået med planlægningen af terrorangrebet mod Jyllands-Posten.

Udover de to anholdte har tre mænd været involveret i terrorplanerne

Ilyas Kashmiri: En 45 år-årig pakistaner, bosat i Pakistan. Kashmiri er operationschef i organisationen Harakat-ul-Jihad-Islami, der har forbindelse til terrornetværket al-Qaeda. Han er på fri fod og anses for at være blandt de mest eftersøgte terrorister i verden. Der er udlovet en dusør på tre millioner kroner på Kashmiris hoved.

’Medlem A’ fra Lashkar-e-Taiba: Er medlem af den pakistanske terrororganisation Lashkar-e-Taiba, som blandt andet stod bag det blodige terrorangreb i Mumbai i Indien sidste år.

Abdur Rehman Hashim Syed: Tidligere officer i den pakistanske hær. Er nu gået på pension.

Ifølge FBI har han været kontaktleddet mellem Headley og Rana og de to pakistanske terrororganisationer Lashkar-e-Taiba og Harakut-ul-Jihad-Islami i planlægningen af terrorangrebet mod Jyllands-Posten.

FBI mener, at Headley adskillige gange har besøgt ham i Pakistan.

Ifølge Politikens oplysninger er Rehman nu tilbageholdt af de pakistanske myndigheder, men det har foreløbig ikke været muligt at få oplyst, hvordan han forholder sig til sigtelserne imod ham.

Headley besøgte Danmark to gange, i januar og juli 2009.

Under dække af at arbejde for Tahawwur HR's immigrationsbureau besøgte han Morgenavisen Jyllands-Postens kontorer på Kongens Nytorv i København under påskud om at ville annoncere i avisen.

Han har filmet flere bygninger i Danmark. PET oplyser, at det blandt andet drejer sig om bygningerne på Kongens Nytorv samt Hovedbanegården.

Headley har desuden erklæret, at han var parat til at slå tegneren Kurt Westergaard og kulturredaktør på Morgenavisen Jyllands-Posten Flemming Rose ihjel.

I 2005 oplevede forfatteren Kåre Bluitgen, at flere tegnere var bange for at illustrere hans børnebog om profeten Muhammed.

En frygt, der skyldtes, at det ifølge visse fortolkninger af islam er forbudt at tegne profeten.

Som reaktion på dette trykte Morgenavisen Jyllands-Posten 30. september 2005 12 tegninger af profeten. En af disse, tegnet af Kurt Westergaard, forestillede Muhammed med en bombe i turbanen.

Protesterne over tegningerne udviklede sig gradvist, og i løbet af 2006 blussede det op. Flere steder i verden blev danske varer boykottet, danske flag brændt af og ambassader angrebet.

I februar 2008 afslørede Politiets Efterretningstjeneste (PET) at to mænd havde planer om at myrde Kurt Westergaard. Dagen efter var hans tegning af manden med bombe i turbanen i en række danske aviser, herunder Politiken og Berlingske Tidende.

Det fik hadet mod Danmark til at blusse op igen. Al-Qaeda har meget aktivt brugt genoptrykningen til at mobilisere fundamentalister over hele verden.

PET vurderer, at det i særlig grad er den anden trykning af tegningerne, som nu udgør en trussel mod danske interesser.

30. sep. 2005 Muhammed-tegningerne bringes første gang

2006 Daood Gilani skifter navn til David Coleman Headley.

13. feb. 2008 17 danske dagblade genoptrykker Muhammed-tegningerne.

Aug. 2008 - 7. dec. 2008 Headley opholder sig i Pakistan, hvor han udarbejder en huskeliste til sine besøg i Danmark.

15. jan. 2009 Headley besøger Danmark. Han besøger blandt andet Jylland-Postens kontorer på Kgs. Nytorv og i Viby J under påskud af at ville annoncere. Besøget var planlagt af Tahawwur H. Herudover filmer han både Københavns Hovedbanegård og JP’s kontorer på Kgs. Nytorv.

23. jan. 2009 Headley rejser direkte til Pakistan, hvor han møder ’Mellemmanden’ tæt ved grænsen til Afghanistan. Han har kontakt til Tahawwur H i Chicago via email og telefon. Deres korrespondance bliver fulgt af FBI.

26. jul. 2009 Headley besøger igen København og vender tilbage til Chicago for at færdiggøre terrorplanerne.

Sep. 2009 En af bagmændene til terrorangrebene, Ilyas Kashmiri, der opholder sig i Pakistan, bliver dræbt af et førerløst amerikansk fly. Der opstår hektisk korrespondance mellem de øvrige fire. Tahawwur H og Headley er enige om, at missionen skal gennemføres.

30. sep. 2009 Det forlyder, at Kashmiri alligevel ikke er blevet dræbt.

3. okt. 2009 Headley anholdes af Chicagos FBI Joint Terrorism Task Force i O’Hare Lufthavnen i Chicago. Han er på vej til Pakistan, men PET og FBI vurderer, at terrorplanerne er så fremskredne, at de anholder ham. Headley har flybilletter fra Atlanta til København den 29. oktober på sig, da han bliver anholdt.

18. okt. 2009 Tahawwur H anholdes af FBI i sit hjem i Chicago. Myndighederne ransager fire steder. Headleys hjem, Ranas hjem, Tahawwur H's virksomhed, First world immigration service og en gård, som Tahawwur H ejer.

27. okt. 2009 FBI og PET fortæller, at de har anholdt to personer for terrorplaner mod Danmark.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 20.49
kritiker. Maria Linda Koldau er en internationalt anerkendt musikprofessor, der kom til Aarhus Universitet i 2009. - Foto: DAGØ JAN

Dekan sender advarsel til åbenmundet musikprofessor

Universitetsprofessor skal under opsyn af konsulent, skriver avis.

Videnskab
13. feb. KL. 19.39
Elracer. Lola-Drayson B12/69EV er bygget over en Le Mans-racer, men kører udelukkende på el. - Foto: Electric-vehiclenews.com

El-racerbil er et kørende batteri

Ny el-racer har en topfart på 320 kilometer i timen og lades op trådløst

Det arabiske oprør
13. feb. KL. 19.04
Kritik. Navi Pillay giver FN's sikkerhedsråd en del af skylden for blodbadet i Syrien. - Foto: Jason DeCrow/AP

FN-chef: Splittelse i FN gav Assad mod på totalangreb

Handlingslammelse i FN var medvirkende til, at Syrien turde slå hårdt til mod Homs, siger højkommissær.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:47

13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri

Det sker
Americana. Blandingen af forfinet støj og traditionel rock holder formen. - Foto: PR-foto
13. feb. KL. 19.02

Suverænt rockband kan også uden stjerneguitarist

ibyen anbefaler

restaurant & cafe