I vinterregnen udenfor spadserer folk langs den oplyste Nikolskajagade mod Den Røde Plads, forbi gadesælgere og en skøjtebane. Heroppe på anden sal i et hus fra 1700-tallet, fjernt fra byens larm og trængsel, sidder Lev Gudkov ved sit skrivebord og viser tabeller på sin computerskærm.
Statistikchefen kan som få andre vurdere, hvad russerne mener. Gudkov, 76, er videnskabelig leder af Levada Center, det eneste uafhængige meningsmålingsinstitut i Rusland. Da Gudkov lavede en måling af stemningen blandt russerne kort efter krigens begyndelse, stod man ved et vendepunkt, siger han. Dengang støttede 68 procent af de adspurgte angrebet på Ukraine. I dag, 10 måneder senere, tegner der sig et mere dystert billede.
Præsident Vladimir Putin sagde for nylig, at det går »hurtigt frem med den særlige operation, alt er stabilt«. I hvilket omfang abonnerer russerne på den fortælling, navnlig efter den russiske hærs modgang i Kharkiv og Kherson?
»Den statslige propaganda kan stadig skabe bred konsensus. Senest mente et flertal af respondenter, 53 procent, at militæroperationen i Ukraine har været en succes. Det er navnlig mennesker, som ser stats-tv og har begrænset adgang til internettet, ældre russere. Men der findes en anden, mindre samfundsgruppe, en tredjedel af respondenterne, som mener, at operationen ikke har været en succes«.
