Cityringens nye stationer er version 2.0 af de oprindelige underjordiske metrostationers design. De er stadig tegnet af Nille Juul Sørensen fra Arup, men nu med opgraderinger. Hensynet til passagerernes tryghed fyldte næsten alt i det første design, der derfor fokuserede så stramt på enkelhed i orientering, dagslys og genkendelighed, at stationerne endte med at blive nogle lidt anæmiske transportmaskiner.
Er man ikke helt skarp på at læse skiltene, er de underjordiske stop i den ’gamle’ metro svære at skelne fra hinanden.
Der er kommet lidt mere spræl i de nye nye stationer. De har fået forskellige farver. Frederiksberg Allé er grøn, de tre stationer med S-tog er røde, og de to, der krydser de oprindelige linjer, er blevet metrogrå. Det er så den særlige farvesemiotik, man skal lære at kende, hvis man i mylderet ikke lige kan se et skilt – eller den elektroniske skiltning, der heldigvis kommer i de nye tog, og som har været savnet i de gamle.
Tryghed og drift er stadig afgørende for stationsdesignet. Derfor er der kommet lange lysbånd hele vejen op og ned på undersiden af rulletrapperne, så de mørke døde rum på alle stationer, hvor trapper møder perron, nu er oplyste.
