Annonce
Annonce
Annonce
Bagsiden 5. jan. 2011 KL. 00.01

SPØRG OM EFTERLØN

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
SPØRG OM EFTERLØN
v/ Lars Løkke Rasmussen

Kære Lars

Jeg havde egentlig planlagt at gå på efterløn i år, men nu er jeg kommet i tvivl. Jeg har nemlig hørt, at efterlønsmodtagere i gennemsnit lever to år kortere end dem, der bliver på arbejdsmarkedet. Er det noget, du kan bekræfte?

Jacob Svendsen, Hadsten

Kære Jacob

Ja, det er rigtigt nok, og det skyldes uden tvivl, at efterlønnerne simpelt hen dør af kedsomhed, når de har været uden for arbejdsmarkedet i et stykke tid. Som landets statsminister kan jeg ikke bare sidde og se på, at tusindvis af danskere udsætter sig selv for den risiko, det er at gå på efterløn, og derfor har jeg da også tænkt mig at afskaffe den snarest muligt.

Lars


UGENS FILM
’Terminator 5’

En tidligere actionhelt bliver guvernør i Californien og begynder straks at rydde op i statens økonomi. Det lykkes så godt, at der efter syv år ikke er en cent tilbage i kassen.

I hovedrollen ses Arnold Schwarzenweissengrünenblauengrauenegger.


LYNINTERVIEW
Fødefareminister Henrik Høegh, er det rigtigt, at det går enormt langsomt med at gennemføre regeringens store miljøplan, ’Grøn vækst’?

»Nej, det synes jeg ikke, man kan sige. Planen består jo af to elementer. For det første opfordringer til landmændene om at gøre noget ved miljøet. Og for det andet tilskud til landmændene, så de kan gennemføre tiltagene. Og det sidste er for længst blevet realiseret, så vi er skam godt i gang«.