Annonce
Debat 1. feb. 2012 KL. 11.33

Hvad sker der med politiken.dk's debatsider?

Få svar på de hyppigst stillede spørgsmål om politiken.dk's nye debatsite her.

OM INDLÆGGET
Kommentarer:
Afviste kommentarer:
2
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Politiken.dk har relanceret sit debatunivers.

Siden har vi på redaktionen fået en række spørgsmål om kravene til validering af debattører, om tekniske spidsfindigheder og om personlige oplysninger.

Mange af de problemer, I brugere har påpeget, skyldes de små børnesygdomme, der uvægerligt følger med, når man indfører så store ændringer, som vi har gjort. De småfejl er vi naturligvis allerede i færd med at rette.

VÆR MEDBliv debattør på politiken.dk

En række spørgsmål har mere principiel karakter. Derfor har vi samlet de hyppigst stillede spørgsmål, som vi svarer på nedenfor.

1. Hvorfor skal jeg aflevere både navn, adresse og fødselsdato for at få lov til at skrive en kommentar?

Både Politiken og politiken.dk har tradition for at lægge spalteplads til et farverigt spektrum af holdninger og ytringer. Den markante forskel har hidtil været, at avisen ikke bringer debatindlæg, hvor skribenten ikke står frem under sit fulde navn og kan identificeres af redaktionen. Den frie adgang til debatten på nettet har betydet, at en lang række personer under pseudonym har afsporet ellers saglige diskussioner og svinet seriøse debattører til. Det vil vi ikke længere anspore til. Demokratisk debat foregår offentligt og med visiret oppe.

2. Skal Politiken have mit cpr-nummer?

Nej, de fire sidste cifre i dit cpr-nummer beder vi ikke om. Men vi beder om dit navn, din adresse og din fødselsdato, som bliver kontrolleret ved et automatisk tjek i cpr-registret. Valideringen af disse tre oplysninger er den nemmeste måde at tjekke, en person er den, vedkommende udgiver sig for at være. Valideringen foregår i samarbejde med cpr-registret, og politiken.dk får derfor ikke adgang til dit cpr-nummer.

3. Hvilke oplysninger gemmer I, og hvem har adgang til oplysningerne?

De oplysninger, du selv har skrevet, da du oprettede dig, bliver gemt i din profil. Kun dit fulde navn og din hjemby vil være synlige for andre debattører. Vi begrænser adgang til kundedata til de personer, der har brug for det for at kunne udføre deres arbejde - eksempelvis kundemedarbejdere og it-personale.

4. Kan jeg risikere, at Politiken giver mine personlige oplysninger videre til tredjepart?

Nej, vi videregiver ingen informationer til andre virksomheder mod din vilje. Politiken er en del af JP/Politikens hus, og inden for vores organisation deler vi imidlertid en række systemer. Loginsystemet er et af dem - vores økonomisystem et andet. Men Politiken har eksempelvis ikke adgang til at se ind i Ekstra Bladets debatsystem, og de har ikke adgang til vores debatsystem. Du benytter dog samme login til hele koncernen, og dermed har både Ekstra Bladet og Politiken adgang til at læse din adresse. Men Ekstra Bladet kan ikke se, om din adresse er valideret hos os.

5. Jeg bor i udlandet og har altså ikke et dansk postnummer. Betyder det, at jeg ikke kan oprette en profil?

Nej, men det betyder, at du ikke kan blive godkendt automatisk. Derfor skal du i oprettelsesskemaet sætte flueben i boksen med følgende tekst: »Mine adresseoplysninger kan ikke valideres i folkeregistret, da jeg har adresse i udlandet, hemmelig adresse e.lign.«. Herefter skal du angive, hvorfor du ikke kan valideres i cpr-registret. Politiken.dk vurderer din ansøgning hurtigst muligt.

LÆS OGSÅ Politiken.dk skaber nye rammer for seriøs netdebat

ANBEFALEDE KOMMENTARER

02. FEB

Form der skaber relevant indhold

Jeg vil godt sige, at jeg er lodret uenig med Svend Wadskov.

Jeg savner absolut ikke de anonyme debattører, der formåede at ødelægge enhver debat, og forvandle den til en værtshusslagsmål. Især når det på nogen måde havde med immigrationsspørgsmål at gøre (og indimellem selvom det ikke havde..).

Jeg har syntes, at det var fantastisk glædeligt at se, at der faktisk har været en lang række fornuftige og moderat argumenterende folk derude, som ligesom jeg, først er kommet frem, efter at værtshusbøllerne har smidt sig selv ud.

Og bemærk venligst: De har smidt sig selv ud, fordi de ikke kunne lide at stå åbent frem med eget navn. Det står dem jo stadig frit for, at deltage?

Til lykke Politiken.dk, og jeres læsere, med at man nu kan læse, og deltage, i debatter, som man rent faktisk kan blive klogere af.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (8)
02. FEB

Udmærket tiltag

Det er glimrende, at Politiken prøver at holde lidt justits, som kan være med til at sikre, at der faktisk bliver tale om en debat - udveksling af meninger og synspunkter - og ikke et "abebur", hvor der bare skriges og skråles.
Karsten Aaen mener, at Politiken skulle nøjes med at gøre som Jyllands-Posten, som kun forlanger et par enkelte oplysninger om sine debattører.
Jeg synes, at debatten i JP's fora i alt for høj grad er præget af et kontingent af mere eller mindre monomane debattører, som mest af alt blot ønsker at få afløb for frustrationer og fikse ideer, og som ofte benytter et lidet urbant sprog. Nogle af dem er nærmest verdensmestre i at få ethvert emne til at handle om, at muslimerne er skyld i alt ondt. Disse debattører bidrager ikke til nogen debat, og det betyder i længden, at mange af dem, der har noget væsentligt at fremføre, undlader det. Det får den ønskede debat til at blive en slags verbalt gedemarked, og det er ingen tjent med.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (5)
02. FEB

Og så var der stjerner på!

Jeg kunne godt lide at vide hvad de stjerner betyder, nu er jeg pludselig kommet op på 2 af tre.
jeg regner ikke at det er det samme som klip i kørekortet!

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (4)
02. FEB

ØV

Jeg er MISUNDELIG !
Jeg schladrer til min mor ...
Jeg vil have en STJERNE !
Eller jeg SKRIGER og laver puha i bukserne og smadrer fjernsynet ...

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
02. FEB

Svar: Og så var der stjerner på!

Nej Voldby, rolig nu. Det er som i gamle dage i skolen. Man får flag og guldstjerner når man er flittig.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
02. FEB
Mads Zacho Teglskov | Debatredaktør, politiken.dk

Svar: Og så var der stjerner på!

Kære Erik,

Hvis du klikker på stjerne-ikonerne, kan du læse en artikel om de forskellige badges og lignende, du kan tænkes at støde på herinde.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

Log ud
BESVAR KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR
Annonce
Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

23. maj. KL. 00.01 Bæredygtig træhest

Det sker
Åbning. Nu kommer der gang i brød-konkurrencen på Gl. Kongevej. Fredag åbner Andersen Bakery stor butik på Frederiksberg. - Foto: PR-foto
22. maj. KL. 13.27

Brødgigant fra Hiroshima rykker ind på Frederiksberg

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning