Fuld digital adgang for 149 kr./md. i op til 6 måneder.

Demokrati giver bedre arbejdsmiljø

Indflydelse. Virksomheder, interesseorganisationer og politikere bør sætte demokratisering af arbejdslivet på dagsordenen, mener professor Herman Knudsen, der netop har lavet en undersøgelse af medbestemmelse på arbejdspladser.
Indflydelse. Virksomheder, interesseorganisationer og politikere bør sætte demokratisering af arbejdslivet på dagsordenen, mener professor Herman Knudsen, der netop har lavet en undersøgelse af medbestemmelse på arbejdspladser.
Lyt til artiklen

I nutidens virksomheder betragtes medarbejderdeltagelse som gavnlig – både for virksomhedens produktivitet og medarbejdernes arbejdsmiljø og trivsel.

Men medarbejderdeltagelse er ikke noget entydigt fænomen. De ansattes deltagelse i beslutninger, der vedrører jobbet og virksomheden, kan antage mange forskellige former, og begrundelsen for deltagelse kan spænde fra effektivitetshensyn til idealer om demokrati i arbejdslivet. Overordnet kan man skelne mellem direkte deltagelse, hvor den enkelte medarbejder eller teamet af medarbejdere er med til at træffe beslutninger; og repræsentativ deltagelse, hvor deltagelsen sker gennem repræsentanter, typisk tillids- og sikkerhedsrepræsentanter. En anden skelnen går på, om deltagelsen er individuel eller kollektiv. I Medea-projektet (medarbejderdeltagelsens betydning for arbejdsmiljøets kvalitet) har vi siden efteråret 2007 været optaget af at undersøge, hvordan forskellige udformninger og grader af medarbejderdeltagelse påvirker arbejdsmiljøet. Resultaterne er nu i hus, og vi er i stand til at komme med et bud på, hvad der er ’best practice’ på dette felt. De demokratiske arbejdspladser ligger i top Vi undersøgte problemstillingen på 11 arbejdspladser: to fødevarevirksomheder, to hoteller, to bankfilialer, to folkeskoler, to sygehusenheder og en it-virksomhed. Helt i tråd med vore forventninger fandt vi, at jo mere medarbejderne oplevede at have indflydelse og deltage i beslutningerne på deres arbejdsplads, jo bedre oplevede de deres arbejdsmiljø. Sammenhængen var stærkest i forhold til det psykiske arbejdsmiljø og noget svagere i forhold til det fysiske arbejdsmiljø.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her