Hvordan løser vi bandekonflikten? Forsamlingsfriheden skal ikke gælde gutter af den kaliber

»Vi oplever resultatet af en mislykket integration, en typisk dansk berøringsangst og et politi, der er bundet på hænder og fødder«. (Arkivfoto) Jesper Mortensen
»Vi oplever resultatet af en mislykket integration, en typisk dansk berøringsangst og et politi, der er bundet på hænder og fødder«. (Arkivfoto) Jesper Mortensen
Lyt til artiklen

Hvordan snakker man fornuft med mennesker, der slår ihjel? Der, hvor æresbegreber og narkohandel styrer dagsordenen? Der er krig i Danmark, og skydevåben er nu ikke kun attrapper, der bliver brugt af stuntmænd i amerikanske film. Vi oplever resultatet af en mislykket integration, en typisk dansk berøringsangst og et politi, der er bundet på hænder og fødder.

Gerningsmændene, unge mænd af anden etnisk oprindelse, er på alle tænkelige måder afsporet fra de danske værdier og handler i øvrigt uden samvittighed. Kan der komme objektiv erkendelse og sunde etiske værdier ud af en samtale med dem? Jeg tror det ikke.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her