Hvordan løser vi bandekonflikten? Fængslerne skal spille en mere direkte rolle og adskille banderne

»Vi skal adskille banderne i fængslerne, så de ikke fastholder hinanden i bandementaliteten«, skriver John Hatting. (Arkivfoto) Jesper Mortensen
»Vi skal adskille banderne i fængslerne, så de ikke fastholder hinanden i bandementaliteten«, skriver John Hatting. (Arkivfoto) Jesper Mortensen
Lyt til artiklen

Når demokratiet presses, bør vi bruge al vores kløgt til at værne om vores åbne samfund. Men i stedet overbyder politikerne hinanden og foreslår strafformer, som skader mere, end de gavner. Det er tosset, når det er langt mere effektivt at adskille bandemedlemmerne i fængslerne, uddanne dem og beslaglægge de værdier, som de ikke kan gøre rede for.

I den forgangne uge har et samlet Folketing med undtagelse af Enhedslisten sagt, at de vil tage kontanthjælpen fra løsladte bandemedlemmer. Umiddelbart lyder det måske fornuftigt, men det rammer de forkerte. De personer, som er på vej ud af en bande, har brug for kontanthjælpen. De andre bandemedlemmer er fløjtende ligeglade.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her