Annonce
Debat 10. feb. 2012 KL. 11.17

Begræns ballade økonomien.

OM INDLÆGGET
Kommentarer:
Afviste kommentarer:
0
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Krister Meyersahm
Malmö

Det er de skiftende politiske flertal og deres forfatningsmæssigt næsten uindskrænkede magt, der er grundproblemet. De ter sig som de vil og dækker sig altid ind under begrebet; "det demokratiske flertals vilje".

Folkestyret har udviklet sig til et monstrum, der tilsidesætter matematiske/økonomiske konstanter, efter forgodtbefindende. Man tror man kan gå på vandet. Og man gældsætter folket og voldsbeskatter det i en grad, ingen enevældig konge ville slippe af sted med, uden også at miste hovedet.

Skal vi få styr på overbeskatning og offentlig gældsætning, som er de to faktorer der laver ballade i økonomien, så må vi stække de folkevalgtes mandat.

Vi skal have et tillæg til Grundloven og det bør også ophøjes til en menneskerettighed, at de folkevalgte ikke må bruge flere penge end der er i kassen og tages ind i skat. Desuden skal deres ubegrænsede ret til, at udskrive skat begrænses til, at skat kun må udtages af realiseret indkomst og kun til et vedtaget maksimum.

KOMMENTAR

11. FEB

Privat gæld

Den private gældsætning udelader du, hvorfor det? den er ligeså farlig som offentlig gæld.
At konvertere offentlig gæld til privat gæld er ikke meget bedre. Din betragtning angåend "kun at beskatte realiseret indkomst" er samfundsøkonomisk iorden, men navnlig de røde vil jo kun bruge alt de kommer i nærheden af til "vælfærd" som er det nymodens spøgelse: "du vil vel ikke miste velfærden" trues der fra venstre og højre.
Jeg spørger bare hvilken velfærd? at pensionerne malkes, sygehysene er syge, At skatteskruen igen drejes og lønstigningerne fortsætter, så fortsætter skattestigningerne også- resultat et fattigt DK. hvor høj en gennemsnits IK. har vi igrunden i Danmark.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

LOG UD
SKRIV KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

Log ud
BESVAR KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR
Annonce
Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

24. maj. KL. 00.01 Synes ikke godt om længere

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning