SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
For øjeblikket foregår der en organiseret destruktion af værdier. Milliarder af euro hældes i sorte huller, uden udsigt til at de nogensinde bliver betalt tilbage. Millioner af ejendomme står tomme fordi de ikke kan sælges og nu diskuteres det om de skal rives ned.
Som mennesker der er dybt afhængig af narkotika råber spekulanterne på mere kapital og den ene hjælpepakke afløser den anden.
Spørgsmålet er om det ikke fra borgernes side er på tide at sige stop. Hvad var det EU-tilhængerne loved i sin tid om velstand og fremgang. Berlingske Tidende svang sig op til i en leder inden folkeafstemningen i 1972, at skrive:
Slaraffenland venter.
Det er muligt de har fået deres drømme opfyldt, men flertallet af borgere i Danmark har det ikke.
Derfor må det også være besindelsens tid og den ædruelige tænkning må erstatte den kortvarige rus.
Danmark må hurtigst muligt frigøre sig fra EU, inden vi bliver trukket yderligere ned i dyndet.
Læs hver dag
- 21. maj
- 21. maj
Dagens tegning
-
TEGNING Fra de varme lande
-
TEGNING Klædt på
-
TEGNING Færdigt arbejde
-
TEGNING Dominoeffekt
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|









