Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Ledere 08. feb 2007 KL. 00.01

Diktat

Eleverne skal lære at stave.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Mon ikke man altid har skullet være voksen for at indse retstavningens velsignelser? I hvert fald synes det at være en naturlov, at skoleelever opfatter staveord som noget, der er opfundet for at genere dem.

De seneste fem års tilbagegang i folkeskoleelevernes karaktergennemsnit i retstavning skyldes imidlertid ikke alene elevernes manglende sans for dansk retstavning. Ud over at være påvirket af deres foretrukne kommunikationsform, sms’en, som giver større street credibility, jo mere mundtligt og opfindsomt den er skrevet, er kravene til deres skriftlige færdigheder blevet skærpet.

Danske skoleelever, både i folkeskolen og i gymnasiet, skriver langt mere – på flere sprog – end deres forældre gjorde, da de gik i skole. Bag tallene gemmer der sig også store forskelle på gode og dårlige stavere.

For de sidstnævnte gælder desværre, at stavningen ikke er deres eneste problem. De må ofte forlade folkeskolen uden at kunne hverken læse eller skrive.

Med de hjælpemidler, de unge i dag har til rådighed i form af stavekontrol, ordbøger og søgemaskiner, betyder det da overhovedet noget, om de selv kan stave?

Selvfølgelig gør det det. Ikke mindst for dem selv.

At kunne formulere sig skriftligt på et sprog hører med til at kunne udtrykke sig. For dansk retskrivning bliver jo ikke afskaffet, fordi flere i de yngre generationer bliver usikre stavere.

Til gengæld vil det betyde mange dårlige oplevelser for dem, der aldrig lærer at stave. Det kan de ordblinde tale med om.

Det er sproget, der sætter os i forbindelse med andre og skaber et fællesskab. Slækker man på kravet til de unges skriftlige kommunikationsevne, slækker man også på ’samforståelsesevnen’ i samfundet.

Det er alvorligt og især i en tid, hvor den skriftlige kommunikation dominerer i en grad, så selv kolleger, der sidder fem meter fra hinanden på arbejdspladsen, hellere skriver en e-mail end taler med hinanden.

Retstavningen har ikke blot en praktisk og dannelsesmæssig betydning. Der er også noget helt basalt æstetisk i det: Ligesom farver, der er sat forkert sammen, ser sproget grimt ud, når det er forkert.

Men måske forholder det sig bare med stavningen som med sproget i det hele taget: Man skal ikke sjuske.
Annonce
Marketing
Annoncer:
De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

spin. Gade pressechef har bedt politiet gå ind i sagen om jægerlækken, hvor journalist Christoffer Guldbrandsen (billedet) siger, at pressechefen lækkede hemmelig viden. - Foto: Thomas Borberg (arkiv)

Pressechef pudser politiet på journalist

Forsvarsministeren spindoktor beder politiet om at gå ind i lækagesag.

Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Seneste leder

Marketing

Det sker
09. feb 20.28
Foto: Tobias Selnæs Markussen

1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr