Annonce
Annonce

Mest læste

Erhverv 17. apr. 2007 KL. 15.32

B.T.-medarbejdere går tilbage til skrivebordene

De strejkende medarbejdere fra formiddagsavisen B.T. har valgt at genoptage arbejdet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

De redaktionelle medarbejdere fra B.T. følger i Berlingske Tidendes fodspor og vender tilbage til skrivearbejdet.

Det har de besluttet på et fagligt møde, oplyser medarbejdernes tillidsmand, Jens Anton Havskov til politiken.dk.

Ullum vil forhandle om fyringer
Chefredaktør Arne Ullum kunne i går fortælle sine medarbejdere, at syv personer fra B.T.s redaktion skal fyres som konsekvens af den spareplan, ejeren Det Berlingske Officin fremlagde ved årsskiftet.

Det fik redaktionens cirka 110 ansatte til at nedlægge arbejdet. De protesterede over, at antallet af fyringer ikke stod til forhandling.

Her til formiddag gav Arne Ullum så tillidsrepræsentanterne og medarbejderforeningen tilsagn om, at de kan forhandle om de endelige konsekvenser af spareplanen. Det har nu fået de redaktionelle medarbejdere tilbage til tasterne.

»Folk er frustrerede. Det er den syvende sparerunde på otte år, så det er klart at medarbejderne er trætte af det«, siger tillidsrepræsentant Jens Anton Havskov.

Møde i eftermiddag
Forhandlingerne mellem ledelse og tillidsfolk begynder allerede i eftermiddag klokken 15.30.

»Nu afventer folk resultatet af forhandlingerne, hvor det hovedsagelig er antallet af nedlagte stillinger, vi vil diskutere«, siger Jens Anton Halskov.

Arne Ullums første melding mandag lød på, at fem skrivende og to redigerende medarbejdere skal afskediges fra B.T.

Annonce
Annoncer
Danmark
25. maj. KL. 03.00

Gymnasium viste elev-sexvideo til morgensamling

Rektor, lærere og elever så på video af elev, der har sex med en ung kvinde.

Internationalt
24. maj. KL. 22.57
Slagsmål. Debatten om sprogstrid endte i kaos i parlamentet i Ukraine. - Foto: MAKS LEVIN/AP

Ukraines politikere tæver løs på hinanden i parlamentet

Sprogstrid fik tilhængere og modstandere til at ryge i struben på hinanden.

Musik
24. maj. KL. 21.13
Unikt. Jens Unmack kan stadig huske, første gang han hørte sangen 'København'. Nu har han og resten af Tonekunstudvalget givet over 800.000 kroner i arbejdsstipendium til sangeren og sangskriveren bag nummeret. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kritikken ulmer efter usædvanligt kæmpelegat til ung kunstner

21-årige Carl Emil Petersen fik over 800.000 offentlige kroner med blot seks sange på cv'et.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
Vulkansind. Pedellen Hannes er iskold udenpå og geyservarm indeni i Rúnar Rúnarssons spillefilmsdebut 'Volcano'. - Foto: fra filmen
24. maj. KL. 17.52

Debutant fremstiller to gamle mennesker usædvanlig modigt

ibyen anbefaler

restaurant & cafe