Annonce
Annonce

Mest læste

Erhverv 20. okt. 2008 KL. 22.49

Boom i filippinsk hushjælp

På fem år er antallet af au pair-piger fordoblet i Danmark. Det er en billig form for hushjælp til fortravlede familier.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

I 1996 blev der givet opholdstilladelser til 318 au pair-piger.

Sidste år fik 2.207 au pair-tilladelser. Det er en stigning på 694 procent på 11 år, skriver Politiken tirsdag. Langt de fleste tilladelser går til filippinske piger.

»Det er blevet mere legitimt at have betalt hjælp i hjemmet, og familierne er blevet mere pressede. På Filippinerne er der tradition for at rejse til udlandet og arbejde«, siger ph.d. Helle Stenum, Aalborg Universitet.

Hun står bag rapporten ’Au pair i Danmark: Billig arbejdskraft eller kulturel udveksling’, som er lavet op til Folketingets au pair-høring i morgen.

Tvinges til at arbejde ekstra
Aalborgforskeren peger på, at antallet af arbejdstimer i hjemmet er steget en del siden 1980’erne, og at næsten halvdelen af børnefamilierne – 44 procent af kvinderne og 39 procent af mændene – føler sig stressede.

Det kan 29-årige filippinske Phamela Hoffmann nikke genkendende til. Hun kom til Danmark som au pair i sommeren 2006 for at tjene penge til behandling af sin kræftsyge mor.

I dag arbejder hun ikke længere som au pair. Hun er hun gift med en dansk mand og har fået arbejde som rengøringsassistent. Hun bruger en stor del af sin tid på at hjælpe au pair-piger.

Sidste år oprettede filippinske Phamela Hoffmann, der selv kom til Danmark som au pair, sammen med sin danskfødte mand en hjemmeside, hvor filippinske piger kan henvende sig.

»Pigerne bliver for eksempel tvunget til at arbejde mere, end de skal, eller sat til at gøre rent hos en moster eller søster«, siger Phamela Hoffmann.

Arbejder sort ved siden af
Mange au pair-piger er så opsatte på at tjene penge, at de arbejder sort som for eksempel rengøringsassistenter ved siden af au pair-jobbet, forklarer Phamela Hoffmann. Også i den tid, hvor det ellers var meningen, at de skulle gå i skole og få kulturelt input.

»På Filippinerne arbejder man op til 16-18 timer om dagen og tjener mellem 300 og 600 kroner om måneden. Her kan de arbejde en time og få hundrede kroner. Så selvfølgelig vælger de det«, siger hun.

»Jeg håber, at myndighederne gør det obligatorisk at gå i skole. Vi er her jo også for at lære sproget og kulturen og knytte bånd til andre mennesker. Det er en misforståelse, når au pair-piger bare bliver brugt som billig arbejdskraft«, siger hun.

Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 11.24
positionering. Tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) kræver skattelettelser forud for forhandlingerne om en skattereform. - Foto: HOUGAARD NIELS (Arkiv)

Løkke bryder tavsheden og blæser til kamp for skattelettelser

Venstre vil øge beskæftigelsesfradraget og hæve grænsen for topskat.

Politik
25. maj. KL. 10.32
Nej. Gruppeformand Per Clausen fra Enhedslisten gør det klart, at partiet ikke kan sige ja til EU's patentdomstol i dens nuværende form. - Foto: DRESLING JENS (Arkiv)

Enhedslisten truer regeringen med folkeafstemning

Hverken Dansk Folkeparti eller Enhedslisten vil stemme for ny EU-domstol.

Internationalt
25. maj. KL. 10.30

'Mælkekarton-drabet', der greb USA, er på vej mod opklaring

I 1979 forsvandt en lille dreng i New York sporløst. Nu er den 33 år gamle kriminalgåde måske opklaret.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
MiB3. Josh Brolin, Will Smith og Tommy Lee Jones på plakaten for det nye kapitel om mændene i sort habit og solbriller. - Foto: pr-foto
24. maj. KL. 11.45

Anmelderne: Josh Brolin redder de gamle drenge

ibyen anbefaler

restaurant & cafe