Mærsk rydder op i arbejdsmiljøet i Kina

Lyt til artiklen

Der er ryddet ud i røgproblemer. Der er indført et nyt system, hvor fabriksarbejderne har uhindret adgang til sikkerhedsudstyr. Og der arbejdes med at nedbringe støjniveauet. Det har skabt et langt bedre arbejdsmiljø på A.P. Møller-Mærks containerfabrik i Dongguan i det sydlige Kina, hvor det for et halvt år siden føg med beskyldninger om korruption i mellemlederlaget. Nu er 89,4 procent af de 1.000 ansatte tilfredse med miljøet på fabrikken mod 86 procent for et halvt år siden. Det viser en ny undersøgelse, som uvildige arbejdskonsulenter fra Crecea netop har udført for den danske olie- og rederigigant.

LÆS ARTIKELEkspert: Farlige forhold på Mærskfabrik Fabrikkens personalechef Morten Høstrup siger, at antallet af mellemledere er mere end halveret. »Arbejdsledelsen er væsentlig mindre end den var før. Det har gjort kommandovejen kortere og det giver mindre rum for, at der kan foregå visse ting«, siger Morten Høstrup. Oprydningen blev sat i gang efter at en uvildig undersøgelse i det tidlige forår afslørede kritisable forhold på fabrikken. Blandt andet var det ikke alle kinesiske fabriksarbejdere, der havde uhindret adgang til vigtigt sikkerhedsudstyr på grund af autoritære mellemledere. Det er der rettet op på nu med et nyt system. På baggrund af rapporter og statistik om Kina fra internationale kilder konkluderer Crecea, at forholdene på Mærsks containerfabrik i Dongguan anses for at være over gennemsnittet i forhold til Kina som helhed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her