Annonce
Annonce

Mest læste

Erhverv 25. jan. 2010 KL. 07.49

Roskilde Banks ledelse får erstatningssag på halsen

Ejeren af Roskilde Bank ønsker den krakkede banks tidligere ledelse, bestyrelse og revision dømt i en samlet retssag.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Roskilde Banks tidligere direktion og bestyrelse stævnes nu sammen med den krakkede banks interne og eksterne revision i et stort erstatningssøgsmål.

Det oplyser advokat Henrik Lind fra advokatfirmaet Gorrisen Federspiel, der er hyret af Roskilde Banks nuværende ejer, det statslige afviklingsselskab Finansiel Stabilitet til at føre erstatningssagerne, til dagbladet Børsen.

Henrik Lind ønsker ikke at fortælle præcist, hvor stort et beløb kravet vil komme til at lyde på.

Kunder blev dårligt rådgivet
Tabene i Roskilde Bank er samlet på over 10 milliarder kroner. Samtidig mistede 32.000 aktionærer deres investeringer, da banken krakkede i 2008.

Dertil kommer en række privatpersoner, som tilsammen har tabt et stort trecifret millionbeløb på en række risikable finansielle produkter, som Roskilde Bank i årene op til krakket solgte meget aggressivt.

LÆS OGSÅRoskilde-direktør: »Jeg har ikke gjort noget forkert«

Senest tabte banken en sag i Pengeinstitutankenævnet, som har betydet, at op mod 1.100 kunder har skullet have tilbagebetalt omkring en halv milliard kroner på grund af dårlig rådgivning om et enkelt produkt, som hed Aktiv Boliginvest, men som reelt var investering i udenlandske højrente-obligationer.

»Jeg synes, det er rimeligt, at de stævnede får lejlighed til at se erstatningskravets størrelse sammen med deres advokater, inden det bliver kendt i offentligheden«, siger Henrik Lind.

Finanstilsynet politianmeldte for et par måneder siden den samme personkreds omkring Roskilde Banks tidligere ledelse til Statsadvokaten for Særlig Økonomisk Kriminalitet.

LÆS MEREChefer i Roskilde Bank meldt til politiet

ritzau

Annonce
Annoncer
Danmark
25. maj. KL. 17.37 opdateret KL. 17.53

Politiet går ind i sag om sex-video på gymnasium

Nordsjællands Politi vil have undersøgt, om der er tale om blufærdighedskrænkelse.

Danmark
25. maj. KL. 16.32
Drab. 19-årige Osman Nuri Dogan blev slået ihjel i en byge af skud fra et AK47-gevær i Tingbjerg i 2008. - Foto: FINN FRANDSEN

HA-rocker kendt skyldig i drabet, der antændte bandekrigen

Østre Landsret finder HA-rocker skyldig i drab på 19-årig i Tingbjerg i 2008.

Bagside-tv
25. maj. KL. 15.49

Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom

Claus Hjort Frederiksen vekslede bortkommen offentlig ejendom til god samvittighed.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
jävla. Forsanger Joakim 'Jocke' Berg - iført læderbukser og Tintin-hår - kunne godt have udnyttet Vegas intime rammer bedre. - Foto: SANNE VILS AXELSEN (arkiv)
25. maj. KL. 13.20

Kent indtog Vega med Volvo-rock i fåreklæder

ibyen anbefaler

restaurant & cafe