Annonce
Annonce
Forsiden 21. jan. 2012 KL. 17.43

Pirater truer med at dræbe gidsler

Pirater slap fra at blive taget til fange af tysk krigsskib - de truede med at dræbte 15 indiske gidsler.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

International piratjagt


Antallet af piratangreb er steget kraftigt i Østafrika. Blandt de danske ofre for de somaliske sørøvere er en dansk sejlerfamilie med to voksne og tre børn samt to gaster. De blev frigivet efter næsten et halvt års fangenskab.

Ved at true med at dræbe 15 indiske gidsler, lykkedes det somaliske pirater at slippe for at blive taget til fange af et tysk krigsskib under EU Navfors indsats mod pirater.

Det oplyser EU Navfor.

Piraterne var om bord på et indiske fiskeskib, som de havde kapret og brugte som moderskib. De angreb et hollandsk uddybningsfartøj, men bevæbnede vagter om bord på det hollandske fartøj skød igen mod piraterne.

Under ildkampen blev flere pirater såret, de trak sig tilbage og opgav det væbnede angreb mod det hollandske fartøj.

Efterfølgende blev piraterne i det kaprede moderskib og de 15 indiske gidsler skygget af det tyske krigsskib 'Lübeck', der forsøgte at standse moderskibet.

LÆS ARTIKELIngen løsning i sigte for pirater i dansk varetægt

Men piraterne reagerede ikke på tyskernes ordrer om at standse, de reagerede heller ikke på varselsskud eller skud direkte mod moderskibets stævn.

I stedet truede piraterne med at dræbe de 15 indiske gidsler, hvis tyske soldater forsøgte at borde moderskibet.

Piraterne slag væk
Det skulle vise sig, at piraterne havde forstærkning af et andet pirat-moderskib i nærheden. Det var den kaprede italienske tanker 'Enrico Ievoli', der sejlede dem i møde.

Under nye trusler om at ville slå gidslerne ihjel, hvis tyskerne blandede sig, forlod piraterne det kaprede indiske fiskeskib og gik om bord i den italienske tanker.

For at beskytte de 15 indiske gidslers liv, kunne besætningen på den tyske fregat kun se til, mens piraterne slap væk i det kaprede italienske tanker.

Først derefter kunne soldater fra den tyske fregat gå om bord i fiskeskibet, hvor de konstaterede, at de 15 indiske gidsler alle var i god behold.

De flygtede pirater satte kurs mod den somaliske kyst, men de skygges af vestlige flådestyrker, oplyser EU Navfor.

Den italienske tanker med 18 besætningsmedlemmer om bord blev kapret 27. december.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Politik
25. maj. KL. 22.06

Det bliver dyrere at være boligejer

Rentefradraget for store boliglån ender helt nede på tyve procent.

EURO 2012
25. maj. KL. 19.14
Venskabskamp. Fodboldlandsholdet træne´de i dag på Imtech Arena i Hamborg inden mødet i morgen mod Brasilien. - Foto: JENS DRESLING

Morten Olsen: Brasilien er en god øvelse

Landstræner Morten Olsen ser frem til at møde Brasilien lørdag i Hamburg i en EM-testkamp.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe