Annonce
Danmark 2. sep. 2010 KL. 10.13

Forsvaret foretager uhyre sjælden degradering af chef

Kommandør i Søværnet er blevet degraderet til orlogskaptajn.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En af Søværnets kendte chefer, den hidtidige kommandør Per Tidemand, er blevet degraderet til orlogskaptajn.

Degraderingen er resultatet af en tjenestemandssag med tjenstligt forhør og skyldes, at Per Tidemand har rejst og indlogeret sig på hoteller på et alt for dyrt niveau, skriver Berlingske Tidende.

For 12 år siden ville søofficer selv degraderes
Degradering er en uhyre sjældent anvendt sanktion i det danske forsvar. Forsvarets Personeltjeneste oplyser, at en søofficer blev degraderet i 1998, men det skete efter eget ønske og af private årsager.

I 1983 blev den daværende generalløjtnant G.K. Kristensen forvandlet til oberst, da daværende konservative forsvarsminister Hans Engell ikke ville udnævne ham til forsvarschef.

LÆS OGSÅ Generaler skal tilbagebetale overforbrug

Men heller ikke i det tilfælde var der tale om en sanktion efter tjenestemandsloven.

Fagforening: Alt for hård sanktion
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra officerernes fagforening, HOD, men fagforeningen mener, at sanktionen er alt for voldsom i forhold til forsyndelsen mod rejseregler, som indtil sidste år var alt andet end klare.

Derfor har officerernes fagforening besluttet at indbringe tjenestemandsrettens afgørelse for en domstol.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe