Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Udlandet jubler over, at omstridt grænseaftale er død
Grænsekontrol. Kontrol af bilerne ved den dansk-tyske grænse har været et at sommerens helt store politiske emner. - Foto: BUBANDT MARTIN
Sverige, Tyskland og Bruxelles glæder sig over regeringens beslutning.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Lige så vrede udlandet var over VK-regeringens aftale med Dansk Folkeparti om at opføre permanent toldkontrol ved de danske grænser, lige så stor er glæden over, at den nye regering skrinlægger planerne om de omdiskuterede grænseanlæg.
Både Tyskland, Sverige og EU-kommissionen roser den nye regering.
LÆS OGSÅEU forbereder lovændring om grænsekontrol
»Jeg er som liberal utroligt glad for den danske kovending. EU skal rive grænser ned, ikke opbygge forhindringer. Den frie bevægelighed er en af grundpillerne i EU«, udtaler den svenske EU-minister Birgitta Ohlsson, der tilhører det liberale Folkpartiet og uddyber:
»At mennesker kan bevæge sig mellem Sverige og Danmark uden at blive kontrolleret unødvendigt er helt centralt. Ikke mindst med tanke på de tusindvis af pendlere over Øresund«.
Opgør med VKO-forslag
Det udløste en lavine af international kritik, da VK-regeringen som led i forhandlingerne om 2020-planen efterkom Dansk Folkepartis ønske om at tilføre store ressourcer til permanent toldindsats ved grænsen.
En kritik så voldsom, at daværende udenrigsminister, Lene Espersen (K), iværksatte en omfattende diplomatisk offensiv for at forklare aftalen.
I det nye regeringsgrundlag hedder det, at Danmark vil arbejde for en effektiv bekæmpelse af grænseoverskridende kriminalitet inden for rammerne af Schengen-samarbejdet.
Og videre: »Planerne fra maj 2011 om at opføre nye kontrolanlæg ved de danske grænser vil ikke blive gennemført«.
Tyskland jubler
I førerfeltet for den internationale kritik var fra første færd den tyske udenrigsminister Guido Westerwelle og den daværende tyske ambassadør i København, Christoph Jessen.
I juli blev han afløst af Michael Zenner, som er begejstret for den danske kursændring.
»Tyskland byder et hvert skridt velkommen, der bringer ånden i Schengen-samarbejdet tilbage. Åbne grænser er vigtige, særligt for unge, men Schengen betyder også et nært samarbejde i kampen mod grænseoverskridende kriminalitet. Vi ser frem til et styrket samarbejde med Danmark om det«, siger ambassadøren.
Nyt signal om åbenhed
Udenrigsminister Villy Søvndal (SF) begrunder regeringens ’grænsepolitik’ med, at regeringen ønsker at signalere, at Danmark »er åben over for sin omverden«.
Det bliver skatteminister Thor Möger Pedersen (SF), der skal beslutte udformningen af den fremtidige toldindsats. Han ønsker ikke at forholde sig til, om også antallet af toldere skal skæres ned, eller om ændringen kun gælder de faste kontrolanlæg. Dog siger skatteministeren:
»Vi mener ikke, at den aftale, der blev indgået, er hensigtsmæssig for Danmarks interesser. Den tjener ikke det formål, den blev postuleret at skulle tjene. Derfor vil vi finde en mere ordentlig model for det«.
LÆS OGSÅNy regering dropper øget grænsekontrol
I toppen af EU-kommissionen er der tydelig lettelse over den nye danske regerings planer om at sætte stramningen af toldkontrollen i bero, for den danske stramning skabte bekymring i Bruxelles. Især regeringsgrundlagets ord om, at nye toldfaciliteter ikke vil blive opført, bliver mødt med glæde:
»Det er en meget klar beslutning. Det ser vi som et godt signal om, at denne regering tager den frie bevægelighed i EU alvorligt«, siger en centralt placeret kilde i kommissionen til Politiken.
Barroso vil takke personligt
Før sommeren skrev kommissionens eksperter til Danmark for at få forklaringer på stramningerne, og der ventes stadig svar på en række af de spørgsmål. Men ifølge Politikens oplysninger var det især anden fase af de danske planer – om at opføre nye toldbygninger ved grænsen – der gjorde kommissionen alvorligt bekymret.
»Nu må vi se på detaljerne med den nye regering. Men hvis den fase virkelig helt bortfalder, så bliver der næppe de store problemer at overvåge for os«, siger en kilde.
Sagen vægtes så tungt, at formanden for kommissionen, José Manuel Barroso, ventes at nævne den i positive vendinger, når han skal have sin første telefonsamtale med Helle Thorning-Schmidt (S) som statsminister. Den samtale kan finde sted allerede tirsdag, men planlægningen var mandag stadig undervejs i Bruxelles.
LÆS OGSÅKhader: Grænseaftale er »latterlig«
Ifølge partiformand Pia Kjærsgaard (DF), der i maj fejrede grænseaftalen med champagne i Dansk Folkepartis lokaliteter, beviser sagen, at Danmark har fået en regering, som vil underkaste sig EU.
»Det har intet med åbenhed at gøre. Det har at gøre med, at man vil underkaste sig EU’s luner. Det kommandoraid, som Kommissionen og tyske politikere har ført mod Danmark, har været fuldstændig utilstedeligt. Det har regeringen ikke kunnet stå model til. Nu får vi ikke mindre EU, men mere EU«, siger Pia Kjærsgaard.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
1 dræbt og otte såret: Mand går amok i finsk by
Gerningsmand havde lagt sig på taget af en butik, da han begyndte at skyde.
Politikens læsere har vilde visioner for Rådhuspladsen
Kaffen holder lægen fra døren
Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde
Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.
Grandprix-værter stopper kritik med kaviargaver
Barcelona gav Guardiola en sidste pokal
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter
Forsker omtalte i april en hidtil ukendt agent. Gåden er nu formentlig løst.
Sultestrejkende iranere forlader Stefanskirken på tirsdag
Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Tre håndholdte skovle falder i særlig god jord hos haveeksperter
Gedekølle med citron og persille
9 meter høj Lundin-statue rejses i ny morderpark
Modetips