Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 28. jul. 2012 KL. 17.30

Bekymrede strandgæster udløser storalarm

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Helikopter blev sendt på vingerne og redningsbåd i vandet, men efter kort tid blev aktion afblæst igen.

Politiet rykkede i eftermiddag ud med det helt store redningsmandskab, efter strandgæster ringede med en melding om, at en sejlbåd var kæntret i Faxe Bugt ud for Ulvshale Camping i Stege på Møn.

Det fortæller Anders Mikkelsen, vagtchef ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

»Der har været sendt en helikopter på vingerne, og redningsmandskabet fra Vordingborg har været ude med redningsbåd«, siger Anders Mikkelsen.

»Derudover var der ambulancer på stedet, ligesom politiet var til stede«, siger vagtchefen.

Erfarne tyske sejlere
Men allerede kort tid efter, at aktionen var sat i værk, viste det sig, at de to sejlere fra den kæntrede katamaran slet ikke havde været i havsnød.

»Der er tale om to erfarne tyske sejlere, som aldrig var i havsnød. De var godt nok kæntret, men de kunne selv få båden på ret køl og op at sejle igen«.

»Derudover havde de også redningsudstyr og overlevelsesdragter, så de kunne være i det kolde vand«, siger Anders Mikkelsen

De to tyskere kunne efterfølgende fortsætte på egen hånd.

ritzau