Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Skole mister hele ledelsen efter lærers sex-sms'er til elev
Ledelsen på en skole i Odense går af, efter de undlod at fyre en lærer, der sendte intime sms'er til 14-årig.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:En sag om en lærer, der sendte sex-beskeder til en 14-årig elev på en skole i Odense, får nu konsekvenser for skoleledelsen.
For nu vælger både formand og næstformand for bestyrelsen på Ådalskolen i Odense at trække sig. Det sker dagen efter, at skoleleder Ole Olsen trak sig fra sin post gennem 28 år, skriver Fyens Stiftstidende.
Skolens ledelse er blevet stærkt kritiseret, fordi læreren i første omgang fik lov til at beholde sit job på skolen til trods for de lumre sms'er, hvor læreren blandt andet skrev, at han havde drømt om at have sex med den dengang 14-årige elev.
Kritiske forældre forlanger konsekvenser
»Jeg trækker mig som formand, fordi jeg gerne vil skabe ro om skolen hurtigst muligt«, forklarer afgående formand Pia Bøg Madsen i en mail til Fyens Stiftstidende.
De to formænd forlader deres post på den ekstraordinære generalforsamling 6. september, som bestyrelsen har indkaldt til i kølvandet på sms-sagen, fremgår det af dagsordenen.
Det sker, efter at kritiske røster i forældregruppen vedholdende har krævet, at håndteringen af sagen fik konsekvenser.
Lærer ville have lumre billeder af elev
I sms'erne opfordrede læreren blandt andet den dengang 14-årige pige til at sende fotos af sig selv i g-streng.
Skoleleder Ole Olsen og toppen af bestyrelsen på Ådalskolen kendte til indholdet af sms-beskederne allerede i foråret og fik flere henvendelser fra forældre - heriblandt til en anden pige, der var blevet kontaktet af læreren på Facebook.
Alligevel meddelte skolelederen og bestyrelsesformanden 9. august forældre og ansatte, at man ikke afskedigede læreren.
Men da Fyens Stiftstidende kontaktede skolelederen om sagen, kunne han dog meddele, at læreren var fratrådt.
ritzau
Se også
Borgerlige: Løkke er på zigzagkurs
Partiet Venstre anklages for at skifte holdning, som vinden blæser. Senest om folkeskole og statsborgerskab. »Vi må jo tilpasse os virkeligheden«, siger Claus Hjort Frederiksen.
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
CBS er presset af mange nye studerende
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Netmediet 'Den Korte Avis' har indgået forlig med Dansk Journalistforbund.
Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
Britisk politi anholder to personer mere for planlægning af drab
Facebook-generationen er social - ikke narcissistisk
Unge har altid gået mere op i sig selv end ældre. Også før Facebook og Instagram.
Churchill og Stalin mødtes til vildt drikkegilde under krigen
Socialminister: Dom er ingen ladeport for at skære ned på hjemmehjælpen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
22. maj. KL. 23.38 TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
22. maj. KL. 12.19 TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra