Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 9. sep. 2012 KL. 09.10

Storm ved Grønland truer kæmpe katastrofe-øvelse

»Det voldsomme vejr kommer til at give øvelsen et endnu mere realistisk præg«, siger dansk admiral

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En kraftig storm er under opbygning ved Island og Danmarksstrædet ved Østgrønland – og det kan gøre de kommende dages store internationale, arktiske søredningsøvelse langt mere realistisk og dramatisk, end den danske flåde egentlig havde tænkt sig.

Den storstilede øvelse ved den 72. breddegrad nord, der har afsæt i en krydstogtskibs-katastrofe, har deltagelse af omkring 1.000 personer, en række skibe og fly samt myndigheder i Grønland, Island og Danmark.

LÆS OGSÅ1.000 mand forvandler Østgrønland til katastrofe-område

»Vejret i området ser ud til at blive meget hårdt, og det kan komme til at påvirke øvelsen i alvorlig grad«, siger manden bag denne første store arktiske søredningsøvelse, kontreadmiral Henrik B. Kudsk, der er chef for Grønlands Kommando.

Øvelsen bliver meget realistisk
Det er en kraftig storm, der er ved at ramme området – og officererne på det store inspektionsskib Triton, der kommer til at spille en central rolle i den flere dage lange øvelse, har forberedt sit mandskab og de civile øvelsesdeltagere på en barsk 24 timer lang sejlads frem til ’katastrofe-området’ – hvor Triton skal optræde i rollen som krydstogtskibet Arctic Victory.

»Det bliver en tur med 10-12 meter høje bølger«, ’lover’ skibets næstkommanderende, orlogskaptajn Lars Hemme Nielsen.

»Vi har tilstræbt at give hele øvelsen et meget, meget realistisk præg. Og det kan den nu få i ekstra grad med det hårde vejr«, mener admiral Kudsk.

Område uden infrastruktur
Øvelsen har deltagelse af Danmark, Grønland, Island, USA, Canada og Island samt Norge – og det bliver en øvelse fyldt med udfordrende overraskelser for deltagerne.

»Vi er i et område uden infrastruktur, ja uden noget som helst. Vi er 1.500 km fra Nuuk, hvor den nærmeste hjælp befinder sig, vi er 1.600 km fra Bodø, hvor nordmændene har redningsfly – og vi er 2.500 km fra København«.

LÆS OGSÅFlådechefer frygter krydstogtkatastrofe