Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 19. okt. 2006 KL. 15.10

Bekendt kæmper for udvist srilankansk dreng

En underskriftsindsamling skal standse udvisningen af 15-årig dreng fra Danmark. Drengen gemte sig for politiet, da han skulle sendes hjem.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Se hjemmesiden

Der går ikke mange minutter imellem, at nye underskrifter tikker ind på Tilia Hansens hjemmeside.

Årsagen til hjemmesiden er den forestående udvisning af 15-årige Rams, en srilankansk dreng, der har mistet begge forældre. Hans eneste slægtning er en bror på Sri Lanka, der er i De Tamilske Tigre.

Fast pizza-leverandør
Drengens advokater forsøger i øjeblikket at få sagen genoptaget, idet man aldrig tidligere i Danmark har udvist en mindreårig mod sin vilje. Og nu kæmper også en bekendt af Rams slægtninge i Danmark, der også har givet ham et hjem, mens han har opholdt sig i landet.

»Tilfældigvis er denne familie min trofaste pizza-leverandør i Rønde på Syddjurs, og jeg har stor sympati for dem alle. Pizzariaet og spisehuset er et familieforetagende, hvor de alle sammen knokler bagdelen ud af bukserne for at kunne ha’ en god tilværelse i Danmark. De udviser en flittighed og et sammenhold, som enhver dansker burde være misundelig på. De virker velintegrerede og danske og er udadvendte, smilende og dejlige mennesker og har bestemt ikke fortjent det, de nu gennemgår pga. den lille fætter«, skriver Tilia Hansen blandt andet på hjemmesiden, som kan ses her.

»Jeg vil derfor appellere til støtte og opbakning omkring denne familie med denne underskrifts indsamling, der kan hjælpe dem med at få medhold i en nyvurdering af sagen, så at Rams kan blive hos sin familie i Danmark, hvor han helt sikkert vil få det godt«, lyder opfordringen, som knap 600 mennesker allerede har fulgt.

Broderen i terrororganisation
Rams skulle egentlig allerede være sendt tilbage til Sri Lanka , men da politiet troppede op på bopælen i Ebeltoft, var drengen der ikke.

»Det er han tilgengæld nu«, siger Rams fætter, Presanna Navanidarace, til DR Online.

Mogens Hansen fra Grenå politi har tidligere oplyst til Politiken.dk, at man har udstedt en såkaldt 'spærreordre' på drengen, og at man jævnligt vil lede efter ham på hans bopæl.

Begrundelsen for at sende drengen tilbage er, at han har slægtninge på Sri Lanka, der kan tage sig af ham. Rams advokat, Hannah Krogh, mener dog ikke, at det er rigtigt, da broderen er en del af De Tamilske Tigre, der af EU regnes for en terrororganisation.

Annonce
Annonce
Annoncer
Internationalt
26. maj. KL. 10.21 opdateret KL. 10.39
mordvåben. En finsk politibetjent finder det våben, som der er blevet skudt med fra taget. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

»Normal ung finsk mand« anholdt for at dræbe to og såre syv

Dødstallet efter nattens skuddrama er nu vokset til to. En såret er i livsfare.

Tjek
26. maj. KL. 08.46
Guld. Den daglige kaffepause har en positiv effekt på helbredet, så længe det ikke bliver til otte-ti kopper kaffe. Og så er den filtrerede af slagsen bedst for folk med forhøjet blodtryk.

Kaffen holder lægen fra døren

Undersøgelse om kaffe konkluderer, at den sorte drik kan forebygge sygdomme.

Café+Restaurant
26. maj. KL. 10.31
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

Vesterbros originale burgerrestaurant begejstrer med perfekt stegte bøffer.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe