Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 31. okt. 2007 KL. 07.42

Røvere stak af med nøgle til guldsmed

Røvere slap væk med nøgle til guldsmed på Strøget. Politiet er talstærkt til stede foran forretningen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Røvere slap væk med nøgle til guldsmed på Strøget. Politiet er talstærkt til stede foran forretningen.

Tre mænd holdt en villa på Frydendalsvej på Frederiksberg under observation i nogle timer, før de sent tirsdag aften trængte ind og overfaldt en mand og en au pair-pige.

Mændene slap væk med en nøgle til guldsmedebutikken Perlen på Strøget, men det lykkedes aldrig at slippe ind i forretningen, oplyser den centrale efterforskningsleder i Københavns Politi, Lau Thygesen.

»Politiet har bevogtet guldsmeden hele natten og bliver foran forretningen resten af onsdagen«.

Brød ind i kælderen
Villaens ejer forlod Frydendalsvej tirsdag klokken 21.00, og en time senere brød røverne ind i kælderen.

De trængte op i selve villaen, hvor de overfaldt en 50-årig mand, der var på besøg, og en au pair-pige.

Manden fik flere slag og blev tvunget ned i kælderen, hvor røverne tvang ham til at åbne et pengeskab, der dog var tomt. Derefter forlangte de at få nøglerne til guldsmedebutikken, som indehaves af villaens ejer. Politiet mener, at det netop var nøglerne til forretningen, de var ude efter.

»De har vidst nøjagtigt, hvad de gik efter«, siger vagtlederen for efterforskningen.

Bagbundet i vinkælder
Inden røverne forsvandt, blev manden og pigen tvunget ind i en vinkælder, hvor de blev bagbundet.

Efter ca. en halv time lykkedes det dem at komme fri og slå alarm klokken 22.38.

Ejeren af guldsmedebutikken er i øvrigt en hårdt plaget mand. Gennem årene har hans forretning været udsat for en stribe røverier. Og i januar 2001 trængte tre unge røvere også ind i villaen på Frydendalsvej.

Da var ejeren hjemme, og han blev bagbundet, hvorefter røverne forsvandt med 10.000 kroner samt ure og smykker.

Politiet vil meget gerne høre fra folk, som måtte have set de tre mænd - formentlig siddende i en bil - på Frydendalsvej tirsdag aften. De tre mænd var 35-40 år og talte engelsk.

ritzau