Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 10. dec. 2007 KL. 15.01

Rigsadvokat: Loven gælder også for journalister

Anklagemyndigheden er tilfreds med, at Højesteret i dag har slået fast, at en journalist overtrådte våbenlovgivningen, da han ville påvise sikkerhedsbrist i Københavns Lufthavn.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Rigsadvokat Jørgen Steen Sørensen, der personligt har ført sagen mod den tidligere Urban-journalist Lars Wikborg, er meget tilfreds med, at et flertal af dommerne i Højesteret fandt journalisten skyldig i overtrædelse af våbenloven.

Journalisten havde i forbindelse med en artikel i Urban taget en kniv med fra en restaurant i Københavns Lufthavn for at bevise, at man uhindret kunne bringe våbnet ud til en afgangsgate.

Alle er lige for loven
Rigsadvokaten er desuden meget tilfreds med, at anklagemyndigheden har fået medhold på andre centrale punkter.

»Denne sag drejer sig efter min opfattelse ikke i første række om ytringsfrihed, men om, hvor langt en journalist må gå for at få en god historie. For anklagemyndigheden har det centrale været at holde fast i et grundlæggende princip om, at dansk lovgivning gælder for alle - også for journalister. Jeg er derfor meget tilfreds med, at Højesterets flertal slår fast, at Lars Wikborg overtrådte våbenloven. Og jeg hæfter mig særligt ved, at Højesterets flertal udtrykkeligt tilkendegiver, at domfældelse af Lars Wikborg i et tilfælde som det foreliggende ikke vil være i strid med ytringsfriheden efter menneskerettighedskonventionen«, skriver Jørgen Steen Sørensen i en pressemeddelelse.

Strafbortfald taget til efterretning
Rigsadvokaten hæfter sig ved, at et flertal af dommerne i Højesteret i domsafgørelsen skriver, at det »ville have været muligt i en avisartikel at afdække bristen i lufthavnens sikkerhedsforhold uden at tage kniven med fra restauranten«.

Samtidig skriver han, at han tager til efterretning, at Højesterets flertal mener, at den nærmere rækkevidde af våbenloven kan give anledning til tvivl, og at man derfor har fundet, at den bøde på 3.000 kroner, som Lars Wikborg ellers stod til, bør bortfalde.

Annonce
Annonce
Annoncer

'Jagten' henter første pris i Cannes

Vinterbergs film 'Jagten' har modtaget den Økumeniske Pris i Cannes.

Internationalt
26. maj. KL. 17.31
atomprogram. Iran har forfinet sine teknikker yderligere, således at landet har kunnet berige uran til et nyt niveau, skriver FN's Internationale Atomenergiagentur. Her ses den iranske præsident Mahmoud Ahmadinejad under en debat i det iranske parlament for nylig. - Foto: VAHID SALEMI/AP

FN-rapport: Iran har beriget uran i hidtil uset grad

Iran har forfinet sin tekniske formåen, så landet har kunnet berige uran yderligere.

Internationalt
26. maj. KL. 18.53

FN gør status over artilleribombardement af syrisk by

Norsk general kalder angreb i Houla i Syrien for »en brutal tragedie«.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe