Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 30. jul. 2008 KL. 14.43

Dansker løsladt mod kaution i våbensag

En forretningsmand, der er sigtet for at have gennemført lyssky handler med en ugandisk embedsmand, er løsladt mod kaution.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den danske forretningsmand, der er mistænkt for at overdrage kemikalier og biologiske våben til en af den ugandiske præsident Musevenis rådgivere, er løsladt mod kaution og befinder sig højst sandsynligt i Danmark.

Det oplyser den engelske anklager David Levy til Ritzaus Bureau.

Danskeren er indtil videre kun sigtet for hvidvaskning af penge, oplyser David Levy, der ikke vil udtale sig yderligere i sagen.

Kontakt med rådgiver
Ifølge den ugandiske avis Monitor blev danskeren anholdt 17. juli i London.

Han var mandag for retten i Southwark Crown Court i London ved et retsmøde, hvor det kom frem, at han har haft kontakt med Ananias Tumukunde, der er videnskabelig rådgiver for Museveni.

Sagen mod danskeren fortsætter 22. august, hvor han skal møde op i retten i London. Her vil han blive oplyst om, hvad han eventuelt vil blive tiltalt for. Først 22 september går den egentlige retssag i gang.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 17.27 opdateret KL. 17.42
Foto: DRESLING JENS

Danmarks EM-hold i knæ efter miseral start

Brasilien vandt 3-1 over et dansk landshold, der savnede parathed fra start.

Flash. Downtown Cannes er i ti dage i maj omdannet til et perfekt udstillingsvindue for blandt andet sportsvogne, rigdomme og lange ben. Men man skal ikke langt ned i sidegaderne for at se kontrasterne. - Foto: LARS JUST

Filmfest i kontrasternes by: »Cannes er en crazy tilstand«

Reportage. I verdens førende filmby færdes tiggerne og megastjernerne nærmest side om side.

Debat
26. maj. KL. 07.00
DM. Magnus Boding Hansen 'de-battler' mod Samira Nawa. - Foto: KLAUS HOLSTING

'Generation Kylling' indtog debatpodiet

Meninger var der nok af, da 15 unge debattører kæmpede i semifinalen i 'DM i debat'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe