Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 14. aug. 2008 KL. 23.48

Københavnske sygehuse skal spare millioner

Hospitalerne i Region Hovedstaden skal gennemføre store besparelser i det kommende budgetår.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det er ikke kun på hospitalerne i Region Midtjylland, der skal findes store besparelser i budgettet den kommende tid.

Også i hovedstadsområdet kan personalet på flere af regionens 14 hospitaler se frem til effektiviseringer og til at skulle løbe hurtigere.

»Hvidovre Hospital skal spare 17 mio. på næste års budget«, siger hospitalets lægelige direktør Torben Mogensen til Politiken.dk.

Han mener ikke, regeringen afsætter tilstrækkelige midler til, at man kan drive hospitalerne som man burde.

Håber at undgå fyringer
Skejby Sygehus nord for Århus præsenterede tidligere torsdag sin hidtil hårdeste spareplan, der kommer som følge af et stort underskud på Region Midtjylland.

Spareplanen, som blandt andet lukker fertilitetsklinikken og halverer patienthotellet, kommer til at koste op imod 100 stillinger.

Deciderede fyringer håber Torben Mogensen at kunne undgå i Hvidovre.

»Vi vil forsøge at gøre indlæggelsesforløbene kortere. Generelt kan man sige, at der bliver færre hænder til at gøre arbejdet. De ledige stillinger, vi hidtil har dækket med vikarer, vil ikke blive besat. Vi kommer alle til at løbe hurtigere.«

På Herlev Hospital forventer man også at skulle spare i det kommende budget, men sygehuset er endnu ikke helt klar med endelige tal, oplyser hospitalsdirektør Helge Kjersem til Politiken.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 17.27 opdateret KL. 17.43
Foto: DRESLING JENS

Danmarks EM-hold i knæ efter miseral start

Brasilien vandt 3-1 over et dansk landshold, der savnede parathed fra start.

Danmark
26. maj. KL. 14.09

Venstre-profil gav pris til mistænkt journalist: »Jeg vil følge sagen«

I 2000 modtog journalist, der er mistænkt for spionage, Venstres frihedspris.

Debat
26. maj. KL. 07.00
DM. Magnus Boding Hansen 'de-battler' mod Samira Nawa. - Foto: KLAUS HOLSTING

'Generation Kylling' indtog debatpodiet

Meninger var der nok af, da 15 unge debattører kæmpede i semifinalen i 'DM i debat'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe