Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 22. aug. 2009 KL. 14.20

Kroppen er den perfekte skydeskive

Mobning med underlivet som omdrejningspunkt er aldeles ikke ukendt, når man spørger fire 9.-klasse-elever om deres erfaringer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Der er lavt til loftet på Fuglsanggårdsskolen i Virum. Den flade 1960’er-arkitektur er ikke nødvendigvis symbolsk for hverdagen her, hvor en antimobbepolitik er højt prioriteret.

Men når fire venner fra 9. c fortæller om deres oplevelser med sexmobning, virker de lavthængende lofter som et meget godt billede på de snævre rammer, unge somme tider sætter for hinanden.

LÆS MERE Sexmobning er det nye magtmiddel

Josefine Deleuran og Sofie Amalie Friis på 15 år, samt Mads Emil Bangsted og Nicolai Arthur Honoré på 14 kender godt til den slags mobning, hvor krop og sex er det effektive brændstof. Og hvor der bliver slået ned, når man træder uden for kridtstregerne.

»Nogle gange er det bare for sjov, men det kan også være seriøst og ubehageligt. For eksempel var der en pige på en anden skole, der havde været sin kæreste utro. Så fik han nærmest alle til at hade hende og kalde hende en luder. Til sidst flyttede hun til en anden by, fordi folk spyttede efter hende på gaden«, fortæller Sofie.

Kroppen er det mest personlige
Vi sidder i klasseværelset, hvor fredagens sidste time netop er slut, og rengøringsdamerne er begyndt at pusle på gangene. Pigerne har lidt makeup om øjnene. Drengene er i sort tøj.

Jeg spørger, hvorfor nogen hævner sig på andre ved at fremstille dem som ’billige ludere’. Josefine har en god forklaring:

»Hvis der er én, man ikke kan lide, så gælder det om at gøre det så slemt for personen som muligt. Og alt det med kroppen og hvem, man har været sammen med, er jo det allermest personlige. Hvis de rammer dig der, ryger dit selvværd helt i bund, og så har de dig«, siger hun.

Porno er populært
Vi prøver at tale os frem til, hvor inspirationen til de seksuelle krænkelser af mere eller mindre alvorlig art kommer fra.

De er alle fire enige om, at porno er populært på deres alderstrin - især blandt drengene. Men det seksuelle dukker også op i mere uskyldige programmer. Både Mads, Sofie og Josefine ser for eksempel Paradise Hotel, hvor smukke, letpåklædte unge mennesker skændes, bagtaler og har sex med hinanden. Nicolai følger en serie på MTV, hvor en »megahot asian chick« skal vælge mellem ti mænd.

»Jeg tror godt, man kan blive inspireret af sådan nogle serier til at ville være ligesom dem, der er med«, siger Mads.

Rager på pigerne
At den nye mobbeform ikke kun foregår mundtligt, kan de tre af dem, der jævnligt går til fester i ungdomsklubben Club 10 skrive under på.

»Der er mange af drengene, der bare går hen og rager på pigerne, selv om man siger, at man ikke vil have det. Så kalder de én for en luder, hvis man ikke vil«, siger Sofie, som har flere grelle eksempler fra nærområdet:

»Der var en pige i en anden klasse, der blev mobbet rigtig meget. Hvis man sagde luder-Betina (opdigtet navn, red.), vidste alle, hvem det var. Hun lagde altid billeder ud på Facebook, hvor hun havde push-up-bh på og megameget makeup. Så var der mange der skrev kommentarer som: »Fuck, hvor er du klam, du ligner den vildeste luder««, fortæller hun.

Ikke i orden
De unge kan godt blive enige om, at den slags kommentarer aldrig er i orden. Men det giver anledning til diskussion, hvorvidt pigen selv beder om den hårde behandling:

»Hun bliver jo ved med at lægge de billeder ud«, som Nicolai siger. Josefine mener også, man skal være bevidst om, at den slags kan ske, når man lægger frække billeder af sig selv ud på nettet, hvor alle kan se dem.

Er det almindeligt at være med til den slags mobning?

»Jeg tror, det er mest almindeligt at løbe med på det, de fleste gør. Hvis dem, man kender, sexmobber, så er det lettest at være med. Men hvis mange tager afstand fra det, så er det det, man gør«, vurderer Sofie.

Blander sig udenom
Ingen i firemandsgruppen mener, at de selv deltager aktivt i sexmobning. Men de gør heller ikke meget for at stoppe den.

»Jeg gider ikke at skrive lede ting om andre, men jeg siger heller ikke, at andre skal stoppe. Jeg blander mig udenom, og det tror jeg, de fleste af os, der tager afstand fra det, gør. Så er der jo kun mobberne og medløberne tilbage«, siger Josefine.

Det er gennemgående i gruppens snak, at alle eksemplerne handler om piger.

Går det aldrig ud over drengene?

»Ikke på samme måde. Man kan jo ikke kalde en dreng for en luder. Så er det mere noget med, at de er overvægtige eller har bumser«, mener Sofie.

Mads og Nicolai er enige i, at drengene i højere grad har deres seksualitet for sig selv. Det mest nedgørende, man kan sige om en dreng er faktisk netop, at han ikke er ’en rigtig dreng’, men en ’bøsserøv’, ’svans’ eller en ’bitch’.

Og sådan er lofter så forskellige.

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
26. maj. KL. 19.44
spionmistænkt. Journalisten Per Michaelsen (tv) sammen med journalist Mette Herborg i forbindelse med udgivelsen af deres fælles bog 'Stasi og Danmark', der udkom i 1996. I bogen bliver en stribe danskere - primært fra venstrefløjen - koblet sammen med Stasis agenter eller beskyldt for at have talt over sig i forhold til de Østtyske myndigheder. - Foto: Claus Lunde

Historiker: Hvis journalist var agent, er det historiens ironi

Historiker blev beskyldt for, at Stasi havde snøren ude efter ham i Per Michaelsens bog.

Internationalt
26. maj. KL. 18.53

FN gør status over artilleribombardement af syrisk by

Norsk general kalder angreb i Houla i Syrien for »en brutal tragedie«.

Politik
26. maj. KL. 15.35
Skattepolitik. Joachim B. Olesen glæder sig over, at hans markante holdninger i Carina-debatten nu bærer frugt. - Foto: Joachim adrian

Joachim B. Olsen: Det er et paradigmeskifte på venstrefløjen

Jubel hos Joachim B. Olsen over skatteministerens accept af Carina-effekten.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe