Annonce
Annonce
Danmark 26. sep. 2005 KL. 13.49 opdateret 20. feb. 2012 KL. 05.59

Forsvaret tilbyder Irak-soldater afstressende musik

Specialkomponeret musik kan måske være gavnlig for soldater i Irak og Kosova. Forsvarskommandoen forsøger sig nu med Musicure, der tidligere har hjulpet patienter på Rigshospitalet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Forsvaret tilbyder nu danske soldater i Irak og Kosova, at de kan låne specialkomponeret musik og en afslapningspude, der måske kan hjælpe dem til at slappe bedre af, når de befinder sig i stressede situationer.

Den særlige musik kaldes Musicure, og Rigshospitalet har tidligere erfaret, at den har en helbredende effekt på syge patienter.

»Vi vil prøve at se, om det er et godt tilbud, der kan hjælpe med til at stresse soldaterne af«, siger oberst Henrik Lundstein, der er chef for Fakultet for Militærpsykologi, Ledelse og Pædagogik på Forsvarsakademiet.

Indledende fase
Metoden er udviklet til Rigshospitalet af forskningsgruppen Musica Humana, og det er Niels Eje, der har komponeret musikken.

Oberst Henrik Lundstein understreger, at forsøget stadig er i en indledende fase, og at man endnu ikke ved, om det virker.

»Om et halvt års tid har vi resultater. Så vil vi se, om det er noget, der kan udvikles specifikt til soldater«, siger han.

De soldater, som prøver Musicuren, får mulighed for at udfylde et spørgeskema, og forsøget bliver evalueret, når soldaterne kommer hjem fra Irak og Kosova, meddeler Forsvarskommandoen.

nyheder@pol.dk

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Musik
12. feb. KL. 02.39
Foto: DANNY MOLOSHOK

Sangerinden Whitney Houston er død

Den amerikanske sangerinde, der blandt andet er kendt fra filmen The Bodyguard, blev 48 år.

Danmark
11. feb. KL. 23.07
Tro. Landets kirker har færre besøgende, men bruger flere og flere penge. Nu siger folkekirken selv stop. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Kirken kræver flere penge ind

Vi har aldrig brugt kirken så lidt som nu. Alligevel er den dyrere end nogensinde. Ministeren og folkekirken siger stop.

Berlinale 2012
11. feb. KL. 23.11
Foto: FRANDSEN FINN

Svensk succesforfatter beskylder Zentropa for at lave piratfilm

Den svenske forfatter Per Olov Enqvist mener, at Zentropa har overtaget hans historie fra en roman.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Facade. Gary Oldman er fremragende og giver den anonyme Smiley noget truende bag det ikkeeksisterende smil. - Foto: SF-film
11. feb. KL. 18.00

Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe