Annonce
Annonce
Danmark 16. okt. 2006 KL. 11.22

Danske soldater afhøres om drab

Britisk militærpoliti vil afhøre danske soldater i Afghanistan om deres viden om flyangreb, som hævdes at have kostet 13 civile livet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Storbritannien har bedt Danmark om lov til at afhøre danske soldater i forbindelse med et flyangreb i Afghanistan, der hævdes at have kostet 13 civile livet.

Forsvarsminister Søren Gade (V) skriver således i et notat til Folketingets forsvarsudvalg, at det britiske militærpoliti »ønsker dansk personel afhørt som eventuelle vidner« i forbindelse med en undersøgelse af angrebet.

Den britiske undersøgelse blev indledt, efter at avisen The Independent den 26. august berettede, at de 13 blev dræbt, da et NATO-fly den 31. juli på dansk foranledning angreb et køretøj i den uroplagede Helmand-provins.

Kan ikke finde vidner
Siden er det dog ikke lykkedes NATO’s efterforskere at finde frem til de vidner, som fortalte avisen om de dræbte. Historien byggede på interview med vidner og pårørende til de dræbte i landsbyen Lashkar Gah. De fortalte, at 13 personer, hvoraf ni var børn, blev dræbt, da et NATO-fly angreb den pickup, de kørte i.

Det danske forsvar har bekræftet, at danske styrker bad om flystøtte mod et køretøj, der åbnede ild mod lejren i Musa Qaleh, men efter at have spurgt soldater i den danske enhed har forsvaret ikke kunnet afgøre, om flystøtten resulterede i civile tab. Forsvaret har nu indstillet forsøget på at finde ud af, hvad der skete, ligesom Søren Gade har afvist at igangsætte en særlig dansk undersøgelse.

Forsvarsministeren oplyser samtidig i notatet til forsvarsudvalget, at NATO ikke har en samlet opgørelse over civile ofre for kamphandlinger i Helmand-provinsen samt, at der ikke er iværksat en undersøgelse af civile ofre for kamphandlingerne.

ritzau

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Det arabiske oprør
9. feb. KL. 23.07
Angreb. Byen Homs er under kraftige angreb fra det syriske regime, fortæller indbyggere til CNN. - Foto: ANONYMOUS/AP

Læge i Homs: Alle venter på at dø

Syrisk læge fortæller om lemlæstelse, magtesløshed og total mangel på kirurgisk udstyr.

Musik
9. feb. KL. 21.40
Provo. Den engelsk-srilankanska sangerinde M.I.A. (Mathangi Maya Arulpragasam) gav sidste år koncert på Roskilde Festivals Orange Scene. - Foto: BRINKMANN MIE

Fuckfinger-popstjerne laver ny kæmpe-succes

M.I.A.?s nye video er på blot fem dage er blevet set over seks mio. gange.

Politik
9. feb. KL. 20.10
Foto: HØYBYE LIV

Forsvarsministeren: Jeg stoler på forsvarets top - men er ikke tossegod

Ministeren ser frem til undersøgelsen af fangesagen.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Spectors. Pumpehuset får fredag besøg af et stærkt team. (Arkivfoto) - Foto: Tobias Selnæs Markussen
9. feb. KL. 18.10

Klublisten: Her er seks gode fester
i weekenden

ibyen anbefaler

restaurant & cafe