Annonce
Annonce
Danmark 10. jan. 2007 KL. 15.49

Asyl til sultestrejkende iraner

En iransk flygtning har alligevel fået asyl i Danmark, da Flygtningenævnet genoptog sagen efter en sultestrejke.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Den 37-årige Mohammed Reza har som den første af et par håndfulde afviste asylansøgere fra Iran fået asyl i Danmark.

Begrundelsen fra Flygtningenævnet er, at han har været så meget i medierne i både Danmark og Sverige med kritik af styret i Iran, at han vil blive forfulgt af præstestyret i hjemlandet. Det oplyser hans advokat Helge Nørrung.

Sammen med fire andre iranere sultestrejkede Reza i 46 dage foran Christiansborg i København for at få Flygtningenævnet til at genoptage sagerne for omkring 60 afviste iranske flygtninge, som har siddet i Sandholmlejren i årevis.

Uønsket i begge lande
De vil ikke rejse hjem, og Iran vil heller tage imod dem.

Helge Nørrung mener, at afviste asylansøgere, der ikke kan sendes hjem, bør sikres bedre gennem loven, mens de er i Danmark.

Det gælder iranerne, men også de op mod 600 irakere, der i disse dage igen er i fokus.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 06.16

Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien

Investorerne i Japan og Sydkorea sender aktiekurserne op, efter det græske parlamentet vedtager spareplan.

Film
13. feb. KL. 08.38
Stjernerække. Uma Thurman er på rollelisten i filmen 'Fragments', hvor hun sammen med en række andre kvindelige stjerner portrætterer Marilyn Monroe. - Foto: JIM COOPER/AP

Stjerner vækker Marilyn til live i ny film

50-året for det amerikanske ikons død markeres med ny dokumentarfilm, hvori kendte kvinder skal læse op af skrifter om Monroe.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe