PLUS EKSTRA TILBUD: Bamses puttekasse med 6 dvd'er - spar 105 kr.
Pluspris Kr. ,-
Annonce
Annonce

Blogs

Marketing

Mest læste

Lige nu

Marketing

Mest læste

Seneste uge

Marketing

Mest læste

Seneste måned

Annonce
Annonce
Danmark 14. jul 2009 KL. 03.00

Jagten på vanvidsbilister går ind

Politikere har før opgivet at nå vanvidsbilisterne. Men nu sadler de om og vil undersøge, hvem der egentlig er bag rattet.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Vanvidskørsel i 2009

Randers, marts: 31-årig beruset mand torpederer i høj fart en anden bil. 29-årige kvinde og hendes to børn dør.

København, maj: 28-årig beruset mand kører i høj fart op i en bil. 8 måneder gammel pige dør.

Århus, maj: 33-årig mand kolliderer på grund af høj fart med en modkørende. Han selv og en 23-årig kvinde dør.

København, juli: 23-årig mand torpederer i høj fart en 33-årig kvinde. Kvinden mister sit ufødte barn.

København, juli: 23-årig beruset og stofpåvirket mand torpederer i høj fart en anden bil. 48-årig mand dør.

Research: Gitte Rønberg

Ved 20-tiden lørdag aften hamrede en grå Seat ind i siden på en blå Fiat omkring Damhus Torv i Rødovre.

Kort efter var Fiatens 48-årige chauffør død.

Den 23-årige mand bag Seatens rat kørte ifølge vidner mindst 100 km/t, hvor fartgrænsen er 60. Under grundlovsforhøret erkendte den unge mand at have drukket tæt og taget to baner kokain.

LÆS ARTIKEL23-årig fængslet for trafikdrab

Uden for pædagogisk rækkevidde, lyder ekkoet fra politi og politikere om vanvidsbilister som den 23-årige mand.

Vanvidsbilisterne skal kortlægges
Men nu går Rådet for Større Færdselssikkerhed imod det budskab – og får støtte fra alle politiske partier på nær Dansk Folkeparti.

Mere viden om bilisternes sociale baggrund, demografi og uddannelse skal danne grundlag for en målrettet indsats mod vanvidskørslen.

»Vi har brug for at kortlægge, hvem de her vanvidsbilister er. Med det vidensgrundlag kan vi blive skarpere til at finde de specifikke indsatser, der skal til over for dem. De traditionelle kampagner virker tydeligvis ikke på dem«, siger rådets direktør Anders Rosbo.

DF: De har et forkvaklet syn på at køre bil
En undersøgelse kunne for eksempel vise, at dele af landet er overrepræsenteret i flokken af vanvidsbilister, siger direktøren. Eller at mange er misbrugere eller har en sygdom som ADHD.

»Vanvidsbilisterne har et helt forkvaklet syn på at køre i bil, så det kræver noget helt særligt at få dem til at opføre sig ordentligt i trafikken«, siger de konservatives retsordfører, Tom Behnke.

»Nu må vi se, om vi kan trylle nogle penge frem, så vi kan løse opgaven. For vi skal finde ud af, hvad der foregår – eller ikke foregår – inde i hovedet på dem. Hvordan vi trænger ind til dem«, siger han.

LÆS ARTIKEL Fartgalning koster 48-årig livet

Den seneste tid har medier og politikere sat fokus på de såkaldte vanvidsbilister. Bl.a. efter at vejene ved Damhus Torv på kort tid har lagt asfalt til hasarderet kørsel og dødsulykker to gange.

Ved DTU Transport ser seniorforsker Mette Møller også positivt på forslaget.

»En undersøgelse kan pejle os ind på, hvilken vej vi skal gå, når traditionelle kampagner ikke virker. Men vi skal samtidig passe på ikke at gøre problemet med de her bilister større, end det er. Det er altså stadig sprit, fart og sele, der er de helt store syndere i trafikken«, siger hun.

Kun DF er imod: »At sætte nogle professorer til at lave en større psykologisk udredning af de her tåbelige mennesker er for akademisk og spild af ressourcer«, siger trafikordfører Kim Christensen (DF).

Se også

Annonce
Marketing
Annoncer:
Kamp mod svineinfluenza 21. nov 09.28
Foto: CHRISTOPHER GEMUENDER/AP

Norge skærper opfordring efter H1N1-chok

Virusset er begyndt at mutere, og derfor er det vigtigt at tage Tamiflu, siger myndighederne.

Selvtillid. Mikkel Kessler klarer indvejningen, hvor der selvfølgelig var plads til at vise sin styrke. - Foto: Jacob Ehrbahn

Kessler: Jeg er klar til at tæve ham

Danske Mikkel Kessler havde ingen problemer med vægten ved indvejningen til Super Six-braget mod André Ward.

Kultur 21. nov 06.40
Afsked. En af de mest succesfulde direktører i dansk teater, Jon Stephensen, var rystet, da han i går blev bortvist fra Østre Gasværk.

Teaterchefer har ofte bijob

Oprør i teaterverdenen over, at den succesrige direktør for Østre Gasværk Teater, Jon Stephensen, i går blev fyret og bortvist på grund af et bijob.

Krigen mod Taleban 21. nov 09.44
På krigsstien. Per Stig Møller vil ikke have SF med i forhandlingerne om Afghanistan-strategien. - Foto: JONATHAN BJERG MØLLER

Per Stig udelukker SF fra krigsstrategi

Udenrigsminister Per Stig Møller vil ikke have SF med til næste uges forhandlinger om en ny strategi i Helmandprovinsen.

Kommunalvalg 2009 21. nov 07.56
PÅ VIPPEN. SF'eren Andreas Røpkes umiddelbare fremtid er stadig uvis efter aftenens møde med partifællerne.

Røpkes skæbne svæver i uvished

Mødet hos SF fredag aften efterlader store spørgsmål i regionsdramaet.

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Tophistorier Danmark

Det sker
20. nov 2009 KL. 08.47
Far og søn kan deres kram, og det er næsten ærgerligt, at de ikke folder talentet endnu mere ud i frokosten.

Cafe med hang til cocktails

iBYEN.dk synes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Hvidløgspresseren fra COOP Cookware får fire tjektegn i testen - Foto: GREVE TORBEN

Overdesignet hvidløgspresser dumper i test

Spøde asparges - Foto: COLUMBUS LETH
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Som Plus-kunde kan du vælge blandt 2,25 millioner bøger hos SAXO og spare mindst 20% på vejledende udsalgspris - læs mere om aftalen
 
Pluspris 1450 kr.
Alm. pris 1600 kr
 
Pluspris 765 kr.
Alm. pris 899 kr
 
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 500 kr