-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
Live: Christiania-værtshus tager kampen op mod Tivoli
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





43 ord er i fare for at uddø
Truet. Ord som 'charlatan', 'kanalje', 'negerbolle', 'fusentast' og 'sporenstregs' bliver efterhånden brugt så sjældent, at de risikerer at blive luget ud af de kommende udgaver af Retskrivningsordbogen. - Foto: THOMAS BORBERG (arkiv)
Mens nye danske ord ofte nyder stor opmærksomhed, dør lige så mange ord i al ubemærkethed.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Disse ord er i fare
Bajads - gavtyv, klovn
Blegsotig – trist, uden gennemslagskraft
Brødflov - sulten, småsulten
Charlatan - bedrager
Djærv - bramfri
Dorsk - sløv, doven
Dosmerseddel - huskeseddel
Døgenigt - doven og uduelig person
I dølgsmål – i det skjulte
Fjæle - skjule
Flanere - drive skødesløst omkring
Flottenhejmer - ødsel person med dyre vaner
Fløs - lømmel
Forfjor - året før sidste år
Forskertse - forspilde
Forsoren - kæk, munter, friskfyragtig
Forvorpen - fræk
Fusentast - letsindig og skrupelløs person
Gebommerlig - kolossal, vældig
Gelassen - overdrevent villig og hjælpsom
Halsstarrig - stædig
Idelig - uafbrudt
Kalas - stor og overdådig fest
Kanalje - fræk og uopdragen person, slubbert
Knibsk - afvisende, snerpet
Knarvorn - gnaven, vrangvillig
Kålhøgen - indbildsk
Langmodig - tålmodig
Misliebig - mistænkelig
Mødig - træt, mørbanket
Negerbolle, negerkys - flødebolle
Obsternasig - Trodsig, genstridig
Skellig - gyldig, rimelig
Sporenstregs - øjeblikkelig, straks
Spæge - styre eller tæmme
Svanger - gravid
Sysselsætte - beskæftige
Træsk - lumsk, snu
Trættekær - krakilsk, kværulantisk
Tvætte - vaske
Ufortøvet - øjeblikkelig, straks
Vindbøjtel - person, der skifter standpunkt efter hvad der betaler sig bedst, pralhals
Ødeland - person som ødsler sine penge bort
Og disse ord ryger helt sikkert ud
Sprognævnet har også lavet en liste over ord, der med sikkerhed stryges i næste udgave af Retskrivningsordbogen:
Adelsbrev - dokument, der meddeler adelskab
Admiralinde - admiralhustru
Baksgast -en særlig matros
Barbitursyre - organisk forbindelse
Barfodssandal -sandal
Jægt - fiskefartøj
Nidsk - hadefuld
Oaseged - gedeskind til bogbinding
Peteranstændig - overanstændig
Sandemand - en slags nævning
Snart kan man måske ikke længere være ’knibsk’, ’svanger’, ’brødflov’ eller ’dorsk’ på dansk.
De fire ord hører i hvert fald til i udkanten af danskernes ordforråd og er at finde på den liste, sprogforsker Jørgen Nørby Jensen fra Dansk Sprognævn har lavet over ord, der snart har udtjent deres opgave i det danske sprog.
Sammen med ord som ’charlatan’, ’kanalje’, ’negerbolle’, ’fusentast’ og ’sporenstregs’ bliver de efterhånden brugt så sjældent, at de risikerer at blive luget ud af de kommende udgaver af Retskrivningsordbogen.
Den dækker nemlig »rigssprogets almindelige ordforråd«, og sådan et udvikler sig med tiden.
»Der er en række ord, som er røget ud i periferien af sproget, og som er i fare for at ryge helt ud. Hvis folk helt holder op med at bruge dem, så vil man næppe finde dem i Retskrivningsordbogen fremover«, siger Jørgen Nørby Jensen.
Danskerne bruger også yderst sjældent ord som ’trættekær’, ’vindbøjtel’, ’kalas’, ’djærv’ og ’ufortøvet’. Og når det sker, er det ofte noget, der bliver sagt lidt i sjov.
43 ord er i farezonen
»Man kan måske godt finde på at sige ’din døgenigt’, men så er det primært i situationer, hvor man leger med sproget – enten ved at bruge en gammeldags udtale eller gamle ord som ’fløs’ eller ’fusentast’. Det bliver også indimellem udnyttet i reklamer, hvor man taler, som man gjorde for 50 år siden. Og det kan måske forlænge ordenes liv lidt, at de bruges, når man leger med sproget«.
Ordene på Jørgen Nørby Jensens observationsliste er endnu ikke røget ud af Retskrivningsordbogen, for selv om de har »en gammel klang«, så har mange af dem også en litterær værdi, forklarer han.
»Det er ord, som man godt kan støde på, hvis man læser ældre litteratur, og på den måde er de ikke forsvundet helt ud af ordforrådet. Og de er sjove, fordi vi stadig kender dem, selv om de befinder sig i ordforrådets yderste udkant«.
Mens nye ord oftest nyder stor opmærksomhed, udspiller de forældede ord deres rolle i stilhed. De bliver bare sjældnere og sjældnere, indtil de til sidst bliver strøget i ordbøgerne.
»Der er altid nogen, der synes, det er synd og skam, når et ord ryger ud, men til det er der bare at sige: Brug ordene, for så overlever de«, siger Jørgen Nørby Jensen.
Nogle ord ryger med sikkerhed ud
Hans liste tæller 43 ord – fra ’bajads’ over ’forsoren’ og til ’ødeland’. Og spørger man ham, hvilke ord han mener er tættest på at få sparket ud af Retskrivningsordbogen, vil han nødig afsige dødsdom over nogen af dem, men:
»Et ord som ’mødig’, der betyder træt eller mørbanket, er nok ikke så nødvendigt at have med længere. ’Forskertse’ i betydningen forspilde heller ikke. Og ’forvorpen’, der betyder fræk, kunne måske også godt ryge ud, ligesom ’trættekær’, der betyder stædig«, siger Jørgen Nørby Jensen, der selv har ’fløs’ og ’døgenigt’ blandt sine favoritter.
LÆS OGSÅDansk talesprog driller småbørn
»Jeg synes, de gamle skældsord har en vis klang over sig. Et ord som ’døgenigt’, der betyder en doven og uduelig person, kan man jo næsten høre, hvad betyder, det synes jeg er et sjovt ord«, siger han.
Ord overlever længere i bøgerne
Det er Sprognævnet, der udgiver Retskrivningsordbogen, og i denne tid er Jørgen Nørby Jensen selv med til at gennemgå og strege ud blandt de 64.000 opslagsord, der er i den nuværende udgave.
LÆS OGSÅSprogbastion giver briterne blåstempel til at 'lolle' igennem
Næste udgave udkommer i slutningen af 2012.
»I den forbindelse har jeg selv slettet et tillægsord som ’peteranstændig’, der betyder overanstændig, og som med garanti ikke bruges længere. Men det har altså været med indtil nu, for generelt er det tit sådan, at ord overlever længere i ordbøgerne end i virkeligheden«.
Afstemning
Hvilket ord, synes du ikke, vi kan undvære i det danske sprog? Resultat af afstemningen.
Døgenigt. Et ord af største vigtighed, fordi sproget aldrig kan få for mange gloser for unge uduelige hankønsvæsner a la lemmedasker og rad.
I dølgsmål. Scenen hvor kokkepigen Laura i Matador med skæbnesvanger stemmeføring beretter om en uønsket graviditet og fødsel er forrygende – netop på grund af formuleringen: Og så fødte hun, i dølgsmål.
Gebommerlig. Det ville være en gebommerlig fejltagelse, hvis dette hartad uundværlige stykke emfase gled ud af sproget. Lyder morsomt.
Fusentast. Det farlige letsind, dette udtryk hentyder til, gestaltes lydligt i sammenstødet mellem vokalerne U og A. Et selvforklarende ord.
Gelassen. Man skal vare sig for slesk tale og billig portvin, og begge deles forlorne charme fremmanes her med sprogligt hentehår og plettet tjenervest.
Kålhøgen. Flyv ikke højere end vingerne bær, synger Lille Palle i Giro 413 hver søndag. Jantelov og Grundtvig møder hinanden i bedste nationalt formanende betydning.
Sporenstregs. Der er sgu da noget mere stil over det end straks eller omgående. På linje med undersættelsen: med det vuns (at once).
Trættekær. Jf. Ordsprogenes bog: Hellere bo i en krog på taget end fælles hus med trættekær kvinde. Kan det siges mere præcist.
Vindbøjtel. Havde vi ikke dette ord, ville man ikke kunne betegne mangen en dansk politiker.
Ødeland. Blodig skam overfor riganden Joakim von And og andeoversætteren Sonja Rindom, hvis denne helt igennem vidunderligt morsomme glose gled ud af vort tungemål.
Se også
Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix
Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.
Regeringen vil hæve bankskat
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Zornig stopper som børnerådsformand
Danske krigsveteraner skal meditere
Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.
Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen
Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.
Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.
Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Kultur
Seneste anmeldelser
Seneste TV
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
24. maj. KL. 14.08 TV Se videoanimationer af det nye Riget
debat lige nu
seneste indlæg
mest kommenterede
Sareen udgiver kontroversiel børnebog: Fuck og Ludere i Kardemommeby
Modetips