Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Rockmuseum er klar til første spadestik
Oplevelsescenter. Lobbyen i Danmarks Rockmuseum kommer til se cirka sådan ud. Museet bliver 3.000 kvadratmeter stort, hvor knap de 2.000 bliver udstillingsbrug, mens lobbyen er tænkt til at have en mere social funktion, hvor folk selv kan være med til at bestemme, hvad der skal ske, og hvor åbningstiderne vil være nogle helt andre end selve museets. - Foto: MVRDV & COBE arkitekter
Danmarks Rockmuseum forventes at åbne i efteråret 2014.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Danmarks Rockmuseum
Skal ligge i den nye bydel Musicon i et industrikvarter i Roskilde.
Projektet er budgetteret til at koste 120 mio. kr. Den største andelshaver er Roskilde Kommune med 57 mio. kr., mens Arbejdsmarkedets Feriefond har givet tilsagn om et bidrag på 40 mio. kr. Realdania lægger 16 mio., Bikubenfonden giver 3 mio., mens Foreningen Roskilde Festival, Tuborg Fondet, Egmont Fonden samt Kronprins Frederiks og Kronprinsesse Marys fond i alt bidrager med 4 mio. kr.
Opførelsen skal det hollandske arkitektfirma MVRDV og danske COBE stå for efter at have vundet udbuddet i efteråret.
Planerne har snart ti år på bagen. Men nu ser alle forhindringer ud til at være ryddet af vejen for Danmarks Rockmuseum.
I den forgangne uge har museet fået tilsagn om økonomisk støtte fra Bikubenfonden (3 mio. kr.) og Realdania (16 mio. kr.), og dermed er finansieringen af rockmuseet på plads.
Direktør Frank Birkebæk fra Roskilde Museum, som rockmuseet sorterer under, skyder på, at museet kan indvies cirka oktober 2014.
»Vi vil forsøge at lave et museum for unge om unge på de unges vilkår. Vi vil prøve at engagere den gruppe, så de selv er med til at skabe den oplevelse, de skal have på museet«, siger Frank Birkebæk og tilføjer:
»Med den lille, stille bagtanke, at når man holder det spejl op for de unge, og de kan genkende sig selv i det, så kan deres forældre forhåbentlig også genkende sig selv i det. Eller måske kan de unges bedsteforældre genkende sig selv i det. For rocken er en af få fælles referencerammer, der går på tværs af generationerne i dag, og hvor jeg f.eks. selv deler rockting med min datter«, siger Frank Birkebæk.
Også andet end rock
Den indvending, at den traditionelle rockmusik jo ikke generelt er foretrukket blandt de unge generationer, får direktøren til at pointere, at der er tale om et museum for den rytmiske musik i bred forstand.
»Det er et museum, der i princippet vil tage fat i alle genrer og undergenrer af den rytmiske musik, og som også vil flytte sig med tiden. Så når nu den rytmiske musik forandrer sig, så vil vi rykke med. Den rytmiske musik er meget andet end rock, og det er vi så også«, siger Frank Birkebæk.
Museet er tænkt som en slags eksperimentarium, hvor man både kan læse sig ind på den danske populærmusiks historie de seneste 60 år på mere traditionel museumsvis og også kan kaste sig ud i mere oplevelsesprægede aktiviteter på stedet.
LÆS OGSÅ Roskilde Festival Højskole vil undervise i fællesskab
Til den traditionelle del af museet har museumsfolkene allerede længe været i gang med at indsamle effekter fra rockhistorien.
Blandt andet har guitaristen Nils Tuxen fra Savage Rose doneret sin guitar, en hel-akustisk Höffner-guitar, som han savede over og ombyggede for at få den at ligne den Gretsch-guitar, som var den guitar, man drømte om at have i 1960'erne. Tuxen limede endda et falsk Gretsch-mærke på instrumentet.
Og opsigt har det også vakt, at Gasolin's Franz Beckerlee har doneret limousinen 'Betzy' - en Plymouth Fury fra 1961, som en overgang var bandbil - til museet. Og her vil den få en prominent plads, måske i forhallen, forestiller Frank Birkebæk sig.
Budgettet på plads
Det samlede budget for opførelsen af Danmarks Rockmuseum er sat til 120 mio. kr., og byggeriet forventes at gå i gang i februar/marts 2013. Og indvielsen skal finde sted i efteråret 2014.
LÆS MERE Danskere og hollændere skal tegne Roskildes nye musikby
Museet skal opføres i den nye bydel Musicon, der bygges op i et nedlagt industikvarter i Roskilde, og som foruden museet skal rumme ungdomsboliger, en skole og en højskole. Der er allerede kommet noget liv i området med kollegiebyggeriet samt åbningen af en skaterpark.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Færre udsatte bliver smidt ud af boligen
Over hele landet er der sket et samlet fald i antallet af udsættelser. Men det kan ændre sig, når kontanthjælpsreformen træder i kraft, mener borgmester, fag- og embedsfolk.
Dansk Folkeparti: Vi forventer at støtte aftalen
Brøndbys spillere hylder de fantastiske fans
Videnskabs-rap: Drenge rapper om at lave strøm ud af tis og bæ
Verdens største videnskabsmesse Intel ISEF byder på mange forskellige projekter. Et af de mere specielle stod to amerikanske drenge for.
De har bygget et batteri, der oplades ved hjælp af tis, afføring og spildevand.
Politiken.dk var inviteret til Phoenix af af Intel.
Af: Lasse Rahbek
lrp@pol.dk
Gadefest lukker Dr. Louises Bro
Vi må tage til genmæle mod religionens infiltrerende og påtrængende magt
Cannes-festivalen ramt af endnu et vildt røveri
Magtfuld kinesisk filmboss' lejlighed tømt for alt. Manden raser mod personale.
Benzin slår diesel af banen hos bilkøbere
Unge fra druk-stafet er uden for livsfare efter strøm-ulykke
To unge mænd er uden for livsfare efter de begge fik kørestrøm igennem sig på Helsingør Station.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Mest læste på Kultur
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsSeneste anmeldelser
Seneste TV Kultur
Skoleelever teleporterer karse med livsfarlig router-stråling
Mødeforberedelse