'De uaktuelle nyheder' er for længst rullet over skærmen på DR 2 for sidste gang. I stedet får værten Mikael Bertelsen nu 105 minutter til rådighed på P1 hver tirsdag formiddag. Ifølge pressemeddelelsen skal tre gæster med udgangspunkt i et aktuelt emne fortælle historier, som lytterne ikke ved, de trænger til at høre. »Når de danske aviser hver dag skriver om en kommende krig i Irak, vil jeg nok i stedet interviewe en dansktalende iraker om gårsdagens udgave af Bagdads største avis. Når en by snart skal gennembombes, er det interessant at læse rubrikannoncerne og se, hvad indbyggerne sætter til salg. En anden gæst kunne fortælle om de kærlighedsromaner, Saddam Hussein har udgivet«, siger Mikael Bertelsen, der tidligere har lavet både 'Børneradio' og 'P4 i P1'. 'Bertelsen på P1' bliver sendt første gang tirsdag kl. 9.10. Koplevs Krydsfelt sendes fortsat om torsdagen. Til gengæld udgår Niels Frids program om tirsdagen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Sirener aktiveret i Bahrain
-
FDM-chef er overrasket over dansk ja til selv-kørende Tesla: Oplevede graverende fejl
-
Hun udfordrer grænserne. I Tyskland blev det for meget
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Interview
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
Lyt til artiklenLæst op af Dorte Hygum Sørensen
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Matilde Dueholm







