Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 19. okt. 2009 KL. 16.37

Graffiti øger utrygheden i byen

Når gaden er hærget af graffiti understreger det lovløsheden i omgivelserne - og gør beboerne utrygge, viser forskning.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Mængden af graffiti i København er steget kraftigt.

Samtidig lægger nogle af byens politikere op til, at der indrettes flere steder, hvor graffiti-malerne kan lade spraydåserne farvelægge murværket og til, at nogle udvalgte udsmykninger kan få lov at stå længere i stedet for at blive fjernet med det samme.

Målet er at nuancere synet på graffiti og bruge ressourcerne i graffitiindsatsen dér, hvor de gør mest gavn.

LÆS ARTIKELS og R vil have flere mure til graffi

Graffiti bekymrer omgivelserne
Imidlertid har graffitien en bagside: Den øger utrygheden i byen, viser forskningen.

»Det er et tegn på kriminalitet, som gør mange utrygge«, siger seniorforsker Helle Nørgaard fra Statens Byggeforskningsinstitut.

Hun er medforfatter til rapporten Byrum for alle, der slår fast, at blandt andet graffiti er med til at øge usikkerheds-fornemmelsen hos beboerne i områder, der er præget af ødelæggelserne.

»Det er et signal om, at 'her bliver der ikke holdt øje med tingene'«, forklarer hun. Nørgaard vil dog ikke kommentere de københavnske lokalpolitikeres forslag om at ændre kurs over for graffiti-malerierne.

DOKUMENTATIONLæs rapporten om byens rum og konflikter her (eksternt link - i pdf-format)

Den samme ængstelse over graffitien slog igennem i Det kriminalpræventive råds rapport Ud med den ulovlige graffiti, som udkom i 2006.

Den placerer graffiti på en fjerdeplads, når det gælder de ting, der gør befolkningen mest utryg.

Graffiti ledsages af mere kriminalitet
Rapporten pegede på, at mange af de mennesker, der sigtes for graffiti, også har været sigtet for anden kriminalitet.

Erfaringerne er ifølge rådet, at der i nogle af de graffitiplagede områder er en tendens til mere kriminalitet, såsom indbrud, vold, andet hærværk og røverier.

»På steder med meget graffiti får (man) indtryk af manglende opsyn eller lovløse tilstande«, viser undersøgelserne ifølge rapporten, der giver en lang række forslag til bekæmpelse af hærværket.

DOKUMENTATIONSe rapporten Ud med den ulovlige graffiti (eksternt link - i pdf-format)

En undersøgelse fra universitetet i Groningen i Holland viser, at graffiti får forbipasserende til at vise større ligegyldighed over for omgivelserne.

Det viste sig, at det blandt andet fik langt flere til at smide affald på gaden, når den var præget af graffiti på murene.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede