• Film
  • Musik
  • Bøger
  • Scenekunst
  • Kunst
  • Anmeldelser
  • Medier
  • Nynne
  • TV-Programoversigt
Pirat-Shrek på farsi: »Skrid, dit stinkende møgdyr«
Annonce
Annonce
Annonce

SENESTE

SENESTE

SENESTE

Kultur 17. sep 2008 KL. 06.58

V og K er uenige om DR-formand

Det trækker ud med at finde en fast formand for DR. »Venstre vil meget gerne have en venstremand på posten«, lyder det fra en kilde tæt på forløbet.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Mens DR nu på 13. uge står uden en fast formand, har de to regeringspartier, Venstre og De Konservative, tilsyneladende svært ved at blive enige om en egnet kandidat.

Det er den konservative kulturminister, Carina Christensen, der formelt udnævner den kommende formand, men »Venstre vil meget gerne have en venstremand på posten«, lyder det fra en kilde tæt på forløbet.

Venstres medieordfører, Ellen Trane Nørby, afviser over for Ritzau at pege på, hvem hun mener, er den mest oplagte kandidat, men siger dog, at hun synes, at »den fungerende formand, Torben Dalby Larsen (der er udpeget af Venstre, red.), har gjort det utrolig godt«.

Derudover har hun ikke lyst til at pege på andre personer, der kunne være oplagte bud.

»Utidigt« at nævne navne
Den konservative medieordfører, Henriette Kjær, finder det »utidigt« at begynde at nævne navne. På spørgsmålet, om Henriette Kjær er enig i, at Torben Dalby Larsen har gjort det »utrolig godt«, svarer hun:

»Det ved jeg ikke, men der er mange dygtige mennesker, der kan bestride den post«.

ritzau

Annonce
Annoncer:
Politik 18. mar 03.00
Løfte. »Skattestoppet er en del af fundamentet under denne regering«, siger Løkke, der her er fotograferet ved sit pressemøde tirsdag. - Foto: Mikkel Khan Tariq/Polfoto

Løkke lover: Skattestoppet står fast

Hverken regeringen eller DF vakler, selv om Nationalbankens direktør forudser skattestoppets sammenbrud.

Erhverv 18. mar 01.01
Foto: JENS DRESLING

Banker begærer Riskær konkurs

Tre banker vil have 78 mio. kr. af finansmanden Klaus Riskær Pedersen.

Danmark 18. mar 03.00
Forælder. Barbara Erazo-Nielsen er der til tiden, da hun skal hente tvillingerne Milos og Vikka på 21 måneder i Børnegården Remisen på Frederiksberg. Men ikke alle formår at overholde åbningstiderne. - Foto: Niels Christensen

Børnehaver kæmper med forsinkede forældre

I hver tredje daginstitution må personalet jævnligt vente på forsinkede forældre. Især velstillede forældre kommer for sent.

Fodbold 17. mar 22.37
legestue. Barcelonas stjerner gjorde i perioder nøjagtig, hvad de havde lyst til i kampen mod Stuttgart, som blev sendt hjem med et 4-0-nederlag. - Foto: DAVID RAMOS/AP

Barcelona lammetæver Stuttgart

Barcelona og Messi drev gæk med Stuttgart, selv om tyskerne forsøgte at spille med.

Kultur 17. mar 23.16
VERDENSBERØMMELSE. Ukendte Sarah Killen fra Michigan er blevet verdensberømt, efter at talkshows-vært tilfældigt valgte at følge efter hende på Twitter. - Foto: AL GOLDIS/AP

Teenager bliver verdensberømt på få minutter

Amerikaner får limousine og bryllupsgaver efter, at talkshow-vært fulgte hende.

Annoncer

Det sker
17. mar 17.03
Restaurant AOC blev tirsdag den eneste i København med en ny Michelinstjerne. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Michelinstjerner er millioner værd

ibyen anbefaler

restaurant & cafe