Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 17. okt. 2009 KL. 16.18

DR forsvarer skilte-stunt i Vild med Dans

»Så er det heller ikke være værre«, siger DR's underholdningsredaktør om et meget omtalt skilt i fredagens danseprogram.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

'Sexchikane mod Lisa Lents for åben skærm'.

Sådan lyder BT's forside i dag, og tabloidkollegaen Ekstra Bladet er heller ikke sene til at dramatisere en episode fra gårdsdagens udgave af danseprogrammet Vild med Dans på TV 2.

'Skandalen' handler om, at Anders Lund Madsens praktikant Thomas Skov Gaardsvig fra DR-talkshowet 'Det Nye Talkshow' havde sneget sig ind ad en bagindgang til Vild med Dans-studiet og fundet sig en god plads blandt publikum lige bag ved dommerbordet.

Praktikanten havde medbragt et skilt, hvor der stod 'Juhu Lisa Lents', der er en af deltagerne i showet.

Under dommernes votering af den kvindelige danser vendte Thomas Skov Gaardsvig skiltet om, så kameraerne fangede en lettere lummer besked, der var skrevet på bagsiden.

'Du gør mig våd', stod der.

SE VIDEOKlip fra Anders Lund Madsens talkshow på Youtube (Eksternt link)

Praktikanten blev efterfølgende smidt ud af studiet, og både BT's og Ekstra Bladets journalister fandt herefter de store overskrifter frem.

En uskyldig lille gimmick
I dag har sidstnævnte så haft fat i DR's underholdningsredaktør, Jan Lagerman Lundme, for at høre, om den slags er i orden.

Og det er det skam, mener den ansvarlige redaktør fra DR, der har svært ved at forstå den store påstyr.

»Det er jo en sjov lille gimmick, de to programmer imellem, og jeg ser det som et satirisk indslag. Jeg smiler af det og trækker lidt på skulderen«, siger redaktøren til Ekstra Bladet.

Jan Lagermand Lundme vidste på forhånd intet om det lille stunt, men han havde næppe stoppet det, hvis han haft kendskab til planerne.

»Når man har et program som Vild med Dans, som der bliver lavet satire over, så han man jo faktisk fat i den lange ende. Så har man jo noget, som mange mennesker forholder sig til. Det er jo på en eller anden måde en cadeau. Det er vigtigt for mig at slå fast, at vi ikke på nogen måde har haft ønske om at genere nogen, hverken Vild med Dans eller andre«, siger Jan Lagermand Lundme.

TV 2 skal være så velkomne
Underholdningsredaktøren har endnu ikke talt med Anders Lund Madsen om fredagens program, men der venter tilsynelande hverken Madsen eller praktikanten en skideballe.

»Jeg tror egentlig, at jeg vil holde mig ret neutral. Jeg har ikke overvejet, hvad jeg vil sige til ham endnu. Men jeg tager det virkeligt stille og roligt«, siger Jan Lagermand Lundme til Ekstra Bladet, der også vil vide, om reaktionen havde været den samme, hvis en TV 2-medarbejder havde sneget sig ind i et DR-program.

»De skulle da være velkomne. I virkeligheden er det jo bare et sjovt drilleri to programmer imellem. Jeg tror helt seriøst, at jeg ville tage det stille og roligt. Det er klart, at vi kan selvfølgelig ikke have hinanden rendende i programmerne hele tiden, men så er det heller ikke værre«, siger Jan Lagermand Lundme om skilteepisoden.

Danseseere er gode seere
BT har også haft fat i den efterhånden meget berømte praktikant Thomas Skov Gaardsvig, der ganske simpelt begrunder happeningen med, at han blot forsøgte at skaffe flere seere til Anders Lund Madsens talkshow.

»Jeg havde lavet et lorteindslag til aftenens program, så jeg var nødt til at gøre noget ekstraordinært«, sagde Thomas Skov Gaardsvig lige efter showet til BT.

»Vi kan altid bruge flere seere, og de, der ser Vild med Dans, er kvalitetsseere«, sagde han, før turen gik tilbage til studiet hos DR.

Her skyndte Anders Lund Madsen sig at få sin praktikant til at undskylde over for både Lisa Lents og TV 2.

Sortsnakkeren Madsen fralagde sig i øvrigt al ansvar for sin praktikants handlinger.

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Gældskrisen
12. feb. KL. 21.41
Ballade. 6.000 betjente er udkommanderet for at sikre ro i gaderne i Athen. Indtil videre er det ikke lykkedes helt. - Foto: THANASSIS STAVRAKIS/AP

100.000 grækere er gået på gaden i protest

Mange betjente og demonstranter såret i gadekampe i Athen.

Internationalt
12. feb. KL. 21.15

Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt

Betalingsringen rider regeringen som en mare. Se analysen fra den politiske redaktør.

Det arabiske oprør
12. feb. KL. 19.38
Foto: NASSER NASSER/AP

Arabere vil lave fredsstyrke sammen med FN

Arabisk liga vil forsøge at presse FN til at skabe fælles fredsbevarende styrke.

Annoncer
Annoncer