Forfatterforening forstår Grøndahls 'misundelsesangreb'

penge. Forfatterformand  Lotte Garbers mener, at en 'nem' løsning på problemet er at sætte den livsvarige ydelse til kunstnerne op.
penge. Forfatterformand Lotte Garbers mener, at en 'nem' løsning på problemet er at sætte den livsvarige ydelse til kunstnerne op.
Lyt til artiklen

Når Jens Christian Grøndahl og før ham andre forfattere klager over, at fordelingen af statens kunststøttemidler er uretfærdig, skyldes det helt banalt, at den livsvarige ydelse, forfatterne kan opnå, er umulig at klare sig for: »Det er en meget lille pose penge, som ligger langt under dagpengesatsen, og måske er det derfor, vi hvert halve år skal igennem et af de her misundelsesangreb«, siger formanden for Forfatterforeningen, Lotte Garbers. Anledningen er Grøndahls angreb på den statslige støtteordning, som han mener tilgodeser de samme forfattere igen og igen, mens andre ikke får en chance for at komme i betragtning.

LÆS OGSÅ Anerkendt forfatter raser over afslag på ansøgning

Forfatteren har skaffet sig aktindsigt for at finde ud af, hvem der har og ikke har fået Kunstfondens arbejdslegater de sidste fem år, mens Forfatterforeningen har protesteret imod offentliggørelsen af navngivne afviste forfattere. Skiftende hold Det er ikke første gang, der er ballade om Kunstfondens støttekroner, og det er »opslidende og uholdbart«, mener Lotte Garbers.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her