Seebach jr.: »Jeg ville elske at ligge i jukeboksen ved siden af min far«

backstage. Denne uge gav Rasmus Seebach en særlig tv-koncert for fans, der havde vundet  koncertbilletter, op til udgivelsen af sit nye album. Et kvarter inden optagelserne er han her i gang med at klæde om.
backstage. Denne uge gav Rasmus Seebach en særlig tv-koncert for fans, der havde vundet koncertbilletter, op til udgivelsen af sit nye album. Et kvarter inden optagelserne er han her i gang med at klæde om.
Lyt til artiklen

Der kommer mærkelige lyde ud af hans mund. Sådan »uij, uij, uij«. Helt lavt, mens kæberne bevæger en rund fiskemund op og i. »Du må undskylde, at jeg er så stille, men jeg sparer lige lidt på stemmen«, siger han. Rundt omkring ham i omklædningsrummet er der bagende varmt og et mylder af musikere, korpiger, makeupartister, tv-folk og assistenter. En stryger skjorte, en anden får tips til en slankekur, en tredje får pudder i panden.

Midt i balladen sidder aftenens hovedperson, Rasmus Seebach, i en sofa og har på en eller anden måde skabt et stille rum omkring sig. Larmen, varmen, snakken og de mange mennesker rører ham ikke.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her