Annonce
Mad 29. aug. 2010 KL. 17.00

Butiksslagteren får tjek på dyrevelfærd

Hvad betyder Dyrenes Beskyttelse. Det skal slagteren kunne svare kunderne på

Hvad betaler du egentlig for, når du køber kød, der har mærkaten ’Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse’?

Det skal slagteren i supermarkedet gerne kunne forklare kunderne, mener Dyrenes Beskyttelse. Derfor er foreningen gået i gang med at undervise slagtere i den merværdi, der ligger i svine- og oksekødet fra Friland, som Dyrenes Beskyttelse har udviklet kravene til mærket sammen med.

Påvirkning af politikerne er nemlig ikke nok – forbrugerne skal også vide, hvordan de kan gøre en forskel, lyder forklaringen.

LÆS ARTIKELEksperter: Spar på kødet og tab dig i vægt

I første omgang er det de 220 slagtermestre i supermarkedskæden SuperBest, der har været på kursus, eftersom kæden er blandt de største aftagere af Frilands kød. Og de skulle nu kunne rådgive kunderne om, at dyrene er født på friland, har fået frisk luft, mindre medicin og i det hele taget levet et liv, hvor der blev taget hensyn til deres naturlige behov.

Forventningen er, at det vil give øget salg og bedre dyrevelfærd.

LÆS GUIDEDanskerne spiser 127 ton Jaka Bov om året

»I SuperBest har vi altid ført meget kød fra Friland, men den enkelte slagtermester har ikke nødvendigvis kendt til kødets merværdier og det unikke samarbejde, som mærket repræsenterer. Det gør de nu«, mener markedsdirektør i SuperBest Jens Visholm.

Fra næste uge kører kampagnen ’Dyrevelfærd er go’ smag’, der har til formål at få forbrugerne til at efterspørge det mærkede kød og få flere til at snakke med slagteren for at få gode råd. Mere end 400 besætninger leverer kød, der sælges under mærket ’Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse’, og de kontrolleres hvert år af foreningen.

Tilmeld dig Politiken Mad Nyhedsbrev

Annonce
Annoncer
Annoncer