Annonce
Annonce
Annonce
Vi guider 27. jul. 2012 KL. 07.09

Vi guider Lav selv sommerens lækreste is

Bliv inspireret af det gode vejr og lav selv lækre is at køle ned med.

Det varme vejr indbyder til en afkølende is, men der er ingen grund til at lægge alle pengene hos Paradis Is eller i supermarkedets frostafdeling.

Tjek har været i KOGEBOGEN og fundet opskrifter på hjemmelavet is, der hverken kræver det store udstyr eller tager flere døgn at fremstille.

Flødeis

Flødeisen er en dansk klassiker, og selv om den måske ikke er den sundeste, så smager den fantastisk.

James Price, der som bekendt er en stor fløde-fan, har lavet en hindbæris med mandelcookies og en Mandelis med kirsebær

Christian Puglisi sprænger som vanligt rammerne med en Daddelparfait med eddikegele og mandler og en Parfait af græskarkerner og kandiseret hokkaido.

Nye  nuancer. Isen har en flot grøn farve og en intens, ristet smag af græskarkerner i stedet for den traditionelle vanilje.

Sorbet

En frisk og frugtig sommersorbet er dejlig svalende på en hed sommeraften.

Prøv eksempelvis æblesorbet eller en trio med grønne æbler, citron og grape.

Skal det være lidt mere eksperimenterende, kan man udfordre smagsløgene med en Tranebærsorbet eller en sorbet med appelsin og nelliker.

Frugtis

Frossen frugt kan også sagtens begå sig som forfriskende is, hvis det står til kokken Carsten Kyster. Han foreslår en hurtig og sund Instant hindbær-dadel-banan is og en nem Banan-is med kokos og chokolade.

Pindeis

Endelig er der de klassiske frys-selv is. Skal det være helt enkelt kan man blande en stærk saft og hælde dem på form - eller fryse små yoghurtbægre med pind i. Vil man gerne lave egne blandinger, havde madredaktionen sidste år succes med Jordbær med koldskål, Blåbær med yoghurt og Mocca med vaniljespids.

Find selv flere opskrifter på is i KOGEBOGEN.