Dansk mælk på vej ud i et eksport-eventyr

Mælk. EU skønner, at dansk mælkeproduktion de kommende år vil stige 12,5 procent, men det »er lavt sat«, mener mælkeproducenternes formand.
Mælk. EU skønner, at dansk mælkeproduktion de kommende år vil stige 12,5 procent, men det »er lavt sat«, mener mælkeproducenternes formand.
Lyt til artiklen

Danske mælkebønder er gået i starthullerne til et sandt eksporteventyr. Om et år falder EU’s mælkekvoter væk, så de bare kan producere løs, og samtidig er mælkeprisen så høj som aldrig nogensinde før.

»Vi er ved at sætte i gear til, at kvoterne forsvinder«, siger gårdejer Steen Nørgaard Madsen, der er formand for Mejeriforeningen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her