Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Lækagesag: Bank erkender »udefrakommende systemangreb«

Lyt til artiklen

Ekspres Bank er blevet udsat for et »udefrakommende systemangreb«, oplyser banken til Politiken.

For få dage siden kom det frem, at personfølsomme RKI-data med oplysninger om borgeres skyldnerforhold, var faldet i forkerte hænder. RKI-registret er drevet af det internationale kreditvurderingsfirma Experian, som tidligere har afvist, at der i forbindelse med lækagen var tale om et hackerangreb.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her