EU kræver billigt vand i lufthavnene

PRISHOP. EU ønsker, at en 0,5 liters flaske vand i lufthavnen skal koste 1 euro (7,50 kroner). I Berlins Tegel-lufthavnen er prisen mere end tre gange så høj
PRISHOP. EU ønsker, at en 0,5 liters flaske vand i lufthavnen skal koste 1 euro (7,50 kroner). I Berlins Tegel-lufthavnen er prisen mere end tre gange så høj
Lyt til artiklen

En flaske drikkevand har ingen chance for at komme med gennem lufthavnenes sikkerhedskontrol, og inde i terminalen kan en halvliters flaske kildevand koste fire-fem gange mere end i normale butikker.

Derfor kræver EU-kommissær Violeta Bulc med ansvar for transport, at lufthavne i Europa tilbyder en halvliters flaske vand for én euro (7,50 kroner). Desuden skal de billige vandflasker tilbydes umiddelbart efter sikkerhedskontrollen, så man ikke skal gå rundt i hele lufthavnen for at lede efter de billige vandtilbud. Det skriver den tyske avis Die Welt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her