Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 25. jul. 2012 KL. 17.45

Esbjerg sælger profil til hollandsk danskerklub

Søren Rieks skifter med øjblikkelig virkning til hollandske NEC Nijmegen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Superligaen er blevet endnu en profil fattigere.

Tidligere på dagen offentliggjorde FC København, at Dame N'Doye er blevet solgt til Lokomotiv Moskva, og nu oplyser oprykkerne fra Esbjerg, at også de skilder sig af med deres største stjerne:

LÆS OGSÅFCK sender sin guldfugl til Rusland

Søren Rieks skifter med øjeblikkelig virkning til hollandske NEC Nijmegen.

»Som nyoprykker i Superligaen sælger vi ikke Søren Rieks uden svære overvejelser. Når vi har valgt at efterkomme et stærkt ønske fra Nijmegen om at få ham nu, er det ud fra den kendsgerning, at Søren Rieks ville have spillet den sidste kamp i sin nuværende kontraktperiode om godt fire måneder, og at dette er sidste chance for at få en rimelig økonomisk kompensation for at afgive ham«, siger Esbjergs administrerende direktør, Søren Poulsen, i en pressemeddelelse.

Opfostret i Esbjerg
Søren Rieks har spillet hele sin karriere i Esbjerg. Han har scoret 48 mål i 167 kampe og tilmed fået landsholdsdebut, mens han fortsat var i klubben.

Han bliver i NEC Nijmegen holdkammerat med landsmanden Kevin Conboy, som han tidligere har spillet sammen med i Esbjerg:

»Først og fremmest glæder jeg mig over at få opfyldt et ønske om at spille fodbold i udlandet, jeg har haft, siden jeg var helt lille. Jeg kommer til en klub, der kender mig, og som jeg kun har hørt godt om«, siger Søren Rieks til Esbjergs hjemmeside.

STEM Hvem bliver Superligaens næste målkonge?

»Nijmegen har en spillestil, der passer til mig, og jeg er tiltænkt meget spilletid og en vigtig rolle på holdet. For EfB er det et skulderklap at kunne sælge en spiller, man selv har udviklet, og jeg vil fortsat have masser af gode minder og kammerater i Esbjerg«.

Med salget af Søren Rieks har Esbjerg valgt at opjustere sit årsregnskab med 1-2 millioner kroner.