Annonce
Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Fodbold 31. jan. 2010 KL. 19.09

United lammer Arsenal med sublime mål

Wayne Rooney gjorde det igen, da United holdt trit med Chelsea.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Med seks mål på otte dage er Wayne Rooney tidens helt varme navn i engelsk fodbold.

Rooney kronede otte forrygende dage med en imponerende energiscoring, da Manchester United indtog rollen som udfordreren til Chelseas føring i Premier League med en 3-1-sejr på udebane over Arsenal.

FAKTAStillingen i Premier League

Arsenal var anført af en livlig Andrej Arsjavin dominerende i kampens første tredjedel, men derpå slog United til to gange med et par individuelle glansnumre.

Først smuttede Nani på højrekanten elegang mellem to modspillere og afdriblede en tredje, inden han løftede bolden ind i Arsenals straffesparksfelt.

Bolden var havnet hos en helt fri Ji-Sung Park, hvis ikke Arsenals målmand, Manuel Almunia, havde kastet sig baglæns og slået bolden ind i eget mål til et bizart selvmål.

Formidabelt løb over en halv bane
Så var der mere gennemført klasse over 2-0-målet, som Rooney både iscenesatte og scorede.

LÆS ARTIKELRooney slog til i overtiden mod lokalrivaler

Midt på egen banehalvdel vendte han rundt med ryggen til Arsenals mål og sendte Nani af sted med en fremadrettet aflevering.

Wayne Rooney satte derefter i fuld sprint af sted frem af banen og efter at have overhalet Nani, fik han med en knivskarp aflevering mellem fire Arsenalspillere bolden stukket foran sig og sparkede den fladt ind i det lange hjørne.

Nani fik en stor chance for at gøre det til 3-0 inden pausen, men den scoring måttee vente til anden halvleg, da Ji-Sung Park løb solo fra midten, udnyttede Arsenalforsvaret tøven og sparkede bolden fladt i kassen.

Kun en enkelt reducering
Nicklas Bendtner kom på banen for Arsenal efter pausen og var involveret i et par farligheder i Uniteds ofte overbefolkede straffesparksfelt, men det blev kun til en enkelt reducering ved belgieren Thomas Vermaelen.

LÆS ARTIKELBendtner-comeback i målløs kamp

Med sin scoringer er Wayne Rooney oppe på 20 mål i denne sæson og har allerede overgået de 19 mål, som sidste sæson gjore Nicolas Anelka til topscorer i Premier League.

Se også

Annonce
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe