Annonce
Annonce
VM 2010 1. jun. 2010 KL. 10.38

Serbien er en farlig modstander

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

serbien

  • Befolkningstal: 7,65 millioner
  • Hovedstad: Beograd
  • Spilledragt: Røde bluser, blå bukser, hvide strømper
  • Nationale fodboldforbund grundlagt i 1919 (som det jugoslaviske fodboldforbund)
  • VM-deltagelser: 11 (1930, 1950, 1954, 1958, 1962, 1974, 1982, 1990, 1998, 2006, 2010)
  • Bedste resultat: Nummer fire i 1930 og 1962
  • Kvalifikation: Vandt den europæiske gruppe 7 med 22 point (7 sejre, 1 uafgjort, 2 nederlag) foran Frankrig (21), Østrig (14), Litauen (12), Rumænien (12), Færøerne (4)

Det er ikke utænkeligt, at Serbien kan blive en af VM-slutrundens største overraskelser, selvom det er første gang, serberne er med til verdens største fodboldturnering som selvstændig nation.

I kvalifikationen viste det talentfulde hold med profiler som Manchester Uniteds Nemanja Vidic og Dejan Stankovic fra Inter stor styrke ved at slutte foran Frankrigs viceverdensmestre i gruppe 7.

Holdet spiller underholdende offensiv fodbold under landstræner Radomir Antic’ ledelse, og angribere som Marko Pantelic (Ajax) og Nikola Zigic (Valencia) kan blive ubehagelige for de fleste lande.

Zigic kommer med sine 202 centimeters højde til at udfordre mange forsvarsspillere, mens Pantelic i Ajax har vist fremragende scoringsform i denne sæson. Hvis Stankovic på midtbanen og Vidic - blandt mange i fodboldmiljøet betragtet som en af verdens bedste forsvarsspillere - kan finde storspillet frem, ja, så har serberne alle ingredienser til at kunne overraske.

Skuffede i 2006
Serberne har 10 gange tidligere deltaget ved VM-slutrunder. Ni gange som en del af Jugoslavien samt senest i 2006 som Serbien og Montenegro. Her blev holdet sendt ud af turneringen i gruppespillet med tre nederlag i tre kampe.

Holdet skuffede også i den efterfølgende kvalifikation til EM i 2008, hvor Serbien ikke kom med. Derefter blev Antic, der har en fortid som træner i blandt andre Real Madrid, FC Barcelona og Atlético Madrid, ansat som landstræner, og siden er det kun gået fremad for den unge nation.

ritzau

Annonce
Det arabiske oprør
28. maj. KL. 17.27
Mægler. FN's tidligere generalsekretær Kofi Annan ankom i dag til Damaskus med en svær opgave foran sig. - Foto: BASSEM TELLAWI/AP

Chokeret Kofi Annan forsøger på ny at mægle i Syrien

Fredsmægleren Kofi Annan sender appel til »alle, der har våben« efter massakre i Syrien.

Internationalt
28. maj. KL. 16.44
Organ-handel. Et stadigt stigende behov for organer nærer det sorte marked, vurderer Verdenssundhedsorganisationen, WHO. Blandt de lande, hvor handlen trives er Pakistan, som på billedet, og Indien. - Foto: KHALID TANVEER/AP

Nyrer sælges hver time på det sorte marked

Ulovlig handel med organer er begyndt at boome igen, viser ny rapport

Fodbold
28. maj. KL. 16.55
FORFULGT. Det var en tydelig berørt Adem Ljajic, der blev overfaldt af sin træner under en Serie A-kamp. - Foto: FABRIZIO GIOVANNOZZI (arkiv)/AP

Serber smidt ud for ikke at synge med på nationalmelodien

Fodboldtilværelsen har været hård ved Adem Ljajic i den seneste måned.

Annoncer
Annoncer